kartlı sistem cihazı

kartlı sistem cihazı

Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı Geçiş sistemlerinin genellikle kurumsal işyerlerinde kullanıldığına şahit olmuşsunuzdur. Resmi kurumlar, özel işletmeler, üniversiteler, holdingler, fabrikalar gibi giriş çıkışların çok yapıldığı veya çalışan sayısının fazla olduğu işyerlerinde çalışanların işyerine girişi ya da is yerinde ayrılmış olan özel alanlara yetkili kişilerin girişini sağlamak için kullanılan bir sistemdir. Kartlı Geçiş sistemi Ankara bilgisayar ortamına aktarılarak işyerlerindeki hareketliliğin verileri kayıt altına alınır.

Kartlı Geçiş Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kendisine proximity kart tahsis edilen ilgili kişinin bilgileri, kartlı geçiş sistemleri  programına aktarılır ve kaydı yapılır. Kişinin bu kartıyla işyeri içinde yaptığı tüm giriş, çıkışlarda merkez bilgisayarlarla irtibat sağlanır ve yetkili olup olmadığı bilgisi turnikeye ulaşır. Böylece yetkili kişi giriş yapabilirken, yetkisi olmayanlara giriş izni verilmeyecektir.

Ayrıca dijital ortamda kişinin tüm kayıtları tutularak giriş, çıkış, hareket tarih ve saatleriyle raporlanabilir. Bu kartlı geçiş sisteminin en basit ve çok kullanılan uygulamasıdır. Bunun dışında ek özellikler taşıyan sistemler de mevcuttur.

Ödemeli Kartlı Geçiş Sistemleri

Bu sistemde kişi işyerinde kullandığı kartlı geçiş cihazı sistemine entegre kartıyla aynı zamanda işletmesindeki yemekhane, kantin, kafe gibi yerlerden kartıyla ödeme yapma imkanına da sahip olacaktır. Bu sistem üniversitelerde de en çok kullanılan sistemdir.

Ayrıca otobüse binişlerde kullanılan kent kartlar da ödemeli kartlı geçiş sistemleri içindeki en çok kullanılan çeşidinden biridir. Kartlı Geçiş havuzuna kaydedilen yolcunun statüsüne göre ödeme yapma imkanı sağlanmaktadır.  

Powered by Bilgeweb