Voip Telefon Santralleri

Voip Telefon Santralleri
Voip Telefon Santralleri

İnternet gibi bir IP ağı üzerinden sesli arama yapılmasını sağlayan Voip telefon santralleri, standart telefon sesini öncelikle dijital formata çevirir ve internet üzerinden aktarımını sağlar. Ardından dijital bir formattaki sesi tekrar standart telefon sesine dönüştürür. Böylece telefon görüşmeleri internet ağı üzerinden yapılır.

Voip telefon için;

 • Softphone,
 • Cep telefonu,
 • Normal telefon gibi birçok donanım kullanılabilmektedir. Bu araçlar üzerinden Voip telefon santrali kurularak telefon aramaları gerçekleştirilebilir.

Normal telefonların kullanılabilmesi için uygun bir adaptör ile Voip telefona dönüştürülmesi gerekir. Analog ses sinyallerinin dijital sinyallere dönüştürülmesini ve dönüştürülen bu sinyallerin internet üzerinden aktarılabilmesini sağlayan Voip telefon,

 • Bilgisayar,
 • Mikrofon,
 • Hoparlör,
 • Kulaklık gibi donanımları da gerektirir.

Voip Telefon Santrallerinin Özellikleri

Günümüzde firmalar tarafından sıklıkla kullanılan Voip telefon santralleri, farklı özelliklerde oluşturulabilmektedir. Bununla birlikte en yaygın özellikleri ise;

 • Arayanın kimliği gösterme,
 • Aramayı park etme,
 • Aramayı transfer etme,
 • Arama bekletme,
 • Telefon defterine erişme,
 • Çoklu hesap konfigürasyonu sağlama,
 • Sesli arama esnasında video aktarma şeklindedir.

Voip telefon santrallerinin özellikleri tamamiyle müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik geliştirilmektedir. Firmamız bu noktada müşterilerimizin taleplerini tamamiyle karşılayabilecek donanıma sahip olan santrallerin kurulumunu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Voip Telefon Santrallerinin Geleneksel Santrallerden Farkı Nedir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte geleneksel telefon santrallerinin yerini alan Voip telefon santralleri, bütün iletişimin internet bağlantısı üzerinden gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Böylece ciddi bir maliyet ortadan kaldırılır.

Ayrıca geleneksel santrallerden farklı olarak network ağı üzerinden gerçekleştirilen görüşmelerin yönetilmesi oldukça kolaydır. Ayrıca güvenilirlik sunması ile de dikkatleri üzerine çeken bu telefon santralleri, bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinde çalışabilir niteliktedir. Böylece hem kurulum hem de bakım maliyeti açısından cezbedicidir.

Gelişime açık olan Voip santraller, geleneksel santrallere göre çok daha fonksiyoneldir. Sesli görüşme, video aktarımı, çağrı bekletme, sesli mesaj, çağrı kaydetme gibi birçok özelliği ile kullanıcılarının beğenisini kazanmaktadır. 

Voip Telefon Santrallerinin Sağladığı Avantajlar

Modern teknolojinin sunduğu nimetlerden faydalanarak ihtiyaçlara yönelik teknolojik yatırımların yapılması oldukça önemlidir. Bu nedenle gelişen teknolojiye ayak uydurulması ve sistemlerin düzenli olarak revize edilmesi gerekir.

Özellikle geleneksel telefon santrallerinin yerine geçerek çok daha ideal bir iletişim kurulmasına olarak sağlayan Voip telefon santralleri, fonksiyonel yapısı ile firmalara sayısız avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle teknolojik yeniliklere açık olunması ve bu yeniliklerden en iyi şekilde faydalanılması gerekir.

Voip telefon santrallerinin sağladığı avantajların başlıcaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Ofise bağımlı tutan masa başı sabit telefonlara duyulan ihtiyaç ortadan kalkar. Voip telefon santrallerinde mobil cihazlar üzerine yazılım tabanlı telefonlar kurulur. Böylece kullanıcılar istedikleri herhangi bir yerden santrallerine bağlanabilme imkânına sahip olur. Müşterilerle ve diğer çalışanlarla iletişim sıkıntısı yaşanmaz. Hatta hareket halindeyken dahi etkileşim gerçekleşebilir.
 • Firmanın farklı birimleri ile arasındaki iletişimin sağlanması için geleneksel telefon santralleri kullanıldığında iletişim gideri oldukça yüksek olur. Oysaki Voip telefonlar aracılığıyla birimler arası iletişim sorunsuz ve ucuz hale getirilmektedir. Bütün iletişimler internet ağı üzerinden gerçekleştirilir. Bu nedenle aramalar ücretsiz yapılabilir. Böylece iletişim konusunda ciddi bir tasarruf sağlanır. Ayrıca birimler arası iletişim için kısa kodlar kullanılır. Bu da iletişimin çok daha hızlı ve pratik olmasını sağlar. Bu nedenle zamandan da tasarruf sağlanmış olur.
 • Voip telefon santrallerinin geliştirilmesi ve güncellenmesi oldukça kolaydır. Yazılım tabanlı bir sistem olması nedeniyle santrale yeni kartların eklemesi yöntemi ile santralin kapasitesi kolaylıkla yükseltilebilir. Böylece daha fazla fonksiyonel bir santral sistemine ihtiyaç duyulduğunda gerekli sistem revizeleri anında yapılabilmektedir.
 • Voip telefon santrallerinin bir diğer avantajı ise geleneksel santrallerde olduğu gibi kablo yığınlarına gerek kalmamasıdır. Bu modern teknolojide özel kablolama gerçekleştirilmez. Bina içerisinde mevcut olan internet altyapısı içerisinde bulunan kablolar doğrudan voip santralleri için kullanılabilmektedir. Ayrıca wifi özelliği olan cihazlar üzerinden de internet ağına, dolayısıyla santrale rahatlıkla bağlanılabilmektedir. Bu hem kurulumun hemde kurulum sonrasında kullanımın kolaylaşmasına sebep olmaktadır.
 • Voip telefon santrallerinin bakımı oldukça kolaydır. Ayrıca pratik bir programlama sistemi vardır. Ayrıca kullanıcılar kendi bilgisayarları üzerinden santral ayarlamalarını istedikleri gibi düzenleyebilme imkanına sahiptir. Böylece kolaylıkla sistemin kontrol edilmesi, değiştirilebilir olması ve ek hizmetlerden faydalanılması sağlanır.
 • Voip telefon santrallerinin kullanımı dünya genelinde oldukça yaygındır. Bu nedenle IP santrallerinde kullanılan protokolü standarttır ve en gelişmiş halindedir. Bu nedenle kullanım zenginliği açısından maksimum avantaj sağlar. Ayrıca esneklik açısından da kullanıcılarına oldukça ideal çözümler sunar.
 • Voip telefon santrallerinde kullanılan altyapının üstün nitelikleri nedeniyle yeni yazılımların sisteme eklenmesi mümkündür. Ayrıca sosyal medya araçları ile entegrasyon olanağı vardır. Böylece kullanıcılar tek bir arayüz üzerinden pekçok iletişim aracına ulaşabilme ve onları kullanabilme imkanına sahip olur.
 • Görüntülü arama özelliği ile kullanıcılarının beğenisini kazanan Voip telefon üzerinden görüntülü konferans yapılabilmesi de mümkündür. Böylece ücretsiz ve kesintisiz olarak telefon üzerinden toplantı ve sunum bile gerçekleştirilebilir. Hatta bu sistem üzerinden görüntülü arama ile personellerine eğitim veren firmalar mevcuttur.

Kısacası Voip telefon santrallerinin kullanıcılarına sağladığı avantajlar saymakla bitmez. Bu nedenle firmaların teknolojinin sunduklarından faydalanması gerekir. 2006 yılından itibaren aralıksız olarak faaliyetlerini sürdüren firmamız, sadece Türkiye’de değil dünya genelinde Voip telefon santral sistemleri konusunda üstün kalite ve güvenilirlik sunmaktadır.

 • MS38 Serisi Telefon Santralleri,
 • MS48 Serisi Telefon Santralleri,
 • IPV10 ve IPV20 IP Santralleri,
 • MS128 Telefon Santrali gibi çok çeşitli hizmetleri ile müşterilere başarılı çözümler sağlayan firmamız alanında deneyimli ve uzman ekibi ile her zaman değerli müşterilerimizin yanındadır.
Web Tasarım