Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz Tanıma Sistemleri
Yüz Tanıma Sistemleri

İnsanlar her zaman yüzleri tanıma ve ayırt etme konusunda doğuştan gelen yeteneklere sahiptir, ancak bilgisayarlar ancak son zamanlarda aynı yeteneği göstermiştir. 1960'lı yılların ortalarında, bilim insanları bilgisayarı insan yüzlerini tanımak için kullanmaya başladılar. O zamandan beri yüz tanıma yazılımı çok yol kat etti.

Yüz tanıma yazılımı, bir yüzü tanıma ve yüzün çeşitli özelliklerini ölçme yeteneğine dayanır. Her yüzün sayısız ayırt edici özelliği vardır. Bu ayırt edici özelliklere düğüm noktaları denir. Her insan yüzünün yaklaşık 80 düğüm noktası vardır. Yüz tanıma sistemleri tarafından ölçülen bazı düğüm noktaları:

 • Gözler arasındaki mesafe,
 • Burun genişliği,
 • Göz yuvalarının derinliği,
 • Elmacık kemikleri şekli,
 • Çene çizgisinin uzunluğu, şeklindedir.

Yüz Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışır

3D yazılımı kullanarak, sistem bir bireyin kimliğini doğrulamak için bir dizi adım izler; bulma, hizalama, ölçme, temsil, eşleştirme, tanımlama.  Canlı görüntüsünü elde etmek için dijital tarama yapan sistem ilk olarak görüntüyü bulur.

Bir yüz algıladığında, sistem kafanın konumunu, boyutunu ve pozunu belirler. Sistem daha sonra yüzün eğrilerini ölçeğinde ölçer ve bir şablon oluşturur. Sistem şablonu benzersiz bir koda çevirir. Bu kodlama, her şablona yüzdeki özellikleri temsil etmek için bir dizi numara verir. Görüntü 3D ise ve veritabanı 3D görüntüler içeriyorsa, görüntüde herhangi bir değişiklik yapılmadan eşleştirme gerçekleşir. 2D görüntülerde ise eşleşme zamana alır.

Sistem daha sonra tüm detayları ayırt etmek için algoritmalar kullanır. Yüz analizi tamamlandıktan sonra yüz tanıma gerçekleşmiş olur. Tabi burada yazdığımız gibi usun sürmüyor. Analiz ve tanımlama saniyeler içinde gerçekleşiyor.

Yüz Tanıma Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir

Geçmişten günümüze yüz tanıma teknolojilerinin kullanım alanları oldukça değişti. İlk zamanlarda bu teknoloji emniyet güçleri tarafından kullanılıyordu. Kalabalıklarda beli bir yüzü ayırt etmek için kullanılmaktaydı. Bu sistemlerin maliyeti azaldıkça kullanım alanları da çoğalıyor. Bankalarda, havaalanlarında bu teknolojiden yararlanıyor.

ATM’lerde de artık yüz tanıma teknolojilerinden yararlanılmaya başlandı. Şirketler de artık giriş çıkışlarını bu teknolojiyle daha güvenilir hale getiriyor. Yüz tanıma teknolojilerinin yaygınlaşması ile birlikte kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık gibi suçların da engellenmesi sağlanıyor.

Yüksek güvenlik ve gizlilik gerektiren kurum ve kuruluşlar için ise bu teknoloji artık bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Cep telefonu üreticileri bu teknolojiyi kullanmaktadır. Apple, ilk olarak iPhone X'in kilidini açmak için yüz tanıma özelliğini kullandı ve iPhone XS ile devam etti.  Apple, telefonun kilidini açmak için rastgele bir yüz şansının yaklaşık 1 milyonda bir olduğunu söylüyor.  

Facebook, bir fotoğrafı platformuna yüklediğinizde yüzleri tespit etmek için bir algoritma kullanıyor. Sosyal medya şirketi, fotoğraflarınızdaki kişileri etiketlemek isteyip istemediğinizi sorar. Evet derseniz, profillerine bir bağlantı oluşturur. Facebook yüzleri yüzde 98 doğrulukla tanıyabilir. Birçok alanda kullanılan bu teknolojiye sis de sahip olabilirsiniz. Cihan Teknoloji olarak ülkemizde üst düzey güvenlik sistemleri konusunda uzmanlaşmış firmayız. Yüz tanıma sistemleri konusunda aradığınız her şeyi firmamızın hizmetleri arasında bulabilirsiniz.

Yüz Tanıma Sistemlerinin Avantajları Nelerdir

Bu tarz sistemler, bir kişinin yüzüyle ilgili özel ve ayırt edici ayrıntıları bulmak için bilgisayar algoritmaları kullanır. Gözler arasındaki mesafe veya çene şekli gibi bu detaylar matematiksel göstergelere dönüştürülür. Yüz tanıma veri tabanında toplanan diğer yüzlerdeki verilerle karşılaştırılır. 

Belirli bir yüz hakkındaki veri genellikle yüz şablonu olarak adlandırılır ve bir fotoğraftan farklıdır. Çünkü yalnızca bir yüzü diğerinden ayırmak için kullanılabilen belirli ayrıntıları içerecek şekilde tasarlanmıştır. Yüz tanıma dükkân hırsızları, organize perakende suçlular veya sahtekârlık geçmişi olan kişilerin perakende satış kurumlarına ne zaman girdiğini anında belirlemek için kullanılmaktadır. 

Bireylerin fotoğrafları büyük suçlu veritabanlarında eşleştirilebilir. Böylece tehdit içeren bir müşteri r mağazaya girdiğinde güvenlik uzmanları anında haberdar edilebilir. Yüz tanıma sistemleri, perakende suçları radikal bir şekilde azaltmaktadır. Verilere göre, perakende mağazalardaki şiddetli olayları% 91'e kadar azaltır. Kameraları perakende satış mağazalarına yerleştirerek, müşterilerin davranışlarını analiz etmek ve müşteri satın alma sürecini iyileştirmek artık mümkün. 

Yüz tanıma,  yalnızca yetkili kişilerin laboratuar, toplantı odası, banka kasası, sporcuların antrenman merkezleri ve diğer kritik tesislerde erişim kontrolü aracı olarak büyük avantaj sağlar. Bunlar dışında kayıpların bulunması gibi oldukça önemli alanlarda da yüz tanıma teknolojisi büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Yüz Tanıma Sistemi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yüz tanıma teknolojileri artık herkesin ulaşabileceği bir pazara sahip.  Tabi şirketiniz için ya da başka alanlar için bu teknolojiyi kullanacaksınız doğru sistemi tercih etmelisiniz. Firmamız dünya çapında güvenlik standartlarını karşılayan yüz tanıma sistemleri sunuyor. Bu teknolojide aramanız gereken özellikler şöyle:

 • Çalışma sisteminde yüz ve parmak izi tanıma, proximity kartlar ve şifre kontrolü,
 • Yüz tanıma kapasitesi,
 • Parmak izi tanıma kapasitesi,
 • Kart tanıma kapasitesi,
 • Şifre kontrol kapasitesi,
 • Tanımlanabilir Parmak İzi,
 • Ses ve menü dilleri,
 • İşlemci ve işletim sistemi,
 • Parmak izi doğrulama süresi,
 • Ekran özellikleri, şeklindedir.

Firma olarak tüm bu özelliklerde en yüksek standartları karşılayan sistemleri en iyi fiyat avantajıyla sunuyoruz. Ürünler sekmesinden ulaşarak tüm ürünleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Gerektiğinde de uzman teknik personelimizi arayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kurulum-montaj, bakım-onarım, yazılım desteği gibi hizmetlerimizle aradığınız güvenlik sistemlerine sorunsuz şekilde sahip olmanızı sağlıyoruz. Ücretsiz keşif formunu doldurup bize göndererek güvenlik ihtiyaç analizinizi yaptırabilirsiniz. Deneyimli bir firma olarak güvenlik sistemlerindeki uzmanlığımızı müşteri odaklı hizmet anlayışımızla birleştiriyoruz. Yeni nesil güvenlik teknolojilerinde en iyi seçenekleri sitemizi ziyaret ederek keşfedebilirsiniz. Piyasa rakamlarının altında fiyat avantajlarıyla da sizi memnun ediyoruz.

Web Tasarım