Yapıpark Tic. Merkezi 35/28

İvedik O.S.B – Ankara

Yüz tanıma sistemi, insan biyolojisinden faydalanarak kişilerin yalnızca yüz DNA ve kodlaması ile kimlik tespitinin yapılmasıdır. Biyometrik yazılım sayesinde geliştirilmiş olan yüz tanıma sistemlerinin özellikleri arasında parmak izi, yüz, retina, ses tanıma gibi fonksiyonlar bulunmaktadır. Ek olarak, yüz tanıma sistemlerinin kullanım alanı da günden güne genişlemektedir. Yüksek güvenliğin sağlanması ve suç tespitinin analiz edilmesi için yüz tanıma sistemleri başvurulan başlıca sistemlerden bir tanesidir.

Yüz Tanıma Nasıl Yapılır?

Yüz tanıma sistemlerinden faydalanacak olan kişilerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi yüz tanıma nasıl yapılır sorusudur. Yüz tanıma teknolojisi, yeni bir teknoloji olsa da günden güne gelişen teknoloji ile gelişmeye devam eden cihazlardan bir tanesidir. Yüz tanıma sistemleri, herhangi bir kişinin tespit veya analizini sağlamak için yüz algılama işlemini gerçekleştirir. Aynı zamanda, kalabalık bir fotoğraf üzerinden kolayca kişi tespiti gerçekleştirilebilmektedir.

Son zamanlarda, Iphone gibi yüz tanıma sistemleri özelliğine sahip olan telefonlar üzerinden yüz tanıma işleminin nasıl gerçekleştiğine aşina bir toplumuz. Yüz tanıma sistemlerinin ilk aşaması ise şüpheli şahsın yüz görüntüsünün analiz edildikten sonra insanların yüz detayları karşılaştırılarak kişi tespitinin sağlanmasıdır. Ek olarak, yüz tanıma sistemleri yüz özelliklerinin analiz edilmesinden sonra dijital veriye dönüşmesi için kod olarak dönüştürmesidir. Herkes, parmak izlerinin her insana özgü olduğunu bilmektedir ancak yüz izlerinin de kişiye özel özellikleri bulunmaktadır. Bu sayede, tıpkı parmak izlerinde olduğu gibi yüz tanıma izlerinden de suç tespiti sağlanabilmektedir.

Yüz tanıma sistemlerinde milyonlarca insanın veri tabanında kayıtlı olan kod ve resmi bulunmaktadır. Bu resimler sayesinde daha sonra herhangi bir suç teşkil eden durumda kolay bir şekilde suçlu tespiti sağlanmaktadır.

Yüz Tanıma Sistemlerinin Kullanım Amaçları Nelerdir?

Yüz tanıma sistemlerinin birden fazla kullanım amaçları bulunmaktadır. Kullanım amaçlarının ilki, telefonlardır. Telefonların yeni teknoloji üretimi ile telefon içerisinde bulunan verilere kimsenin ulaşamaması için yüz tanıma uygulamaları bulunmaktadır. Özellikle, IPhone cihazlarında bulunan yüz tanıma sistemleri sayesinde telefonunuzun güvende olduğundan emin olabilirsiniz. Buna ek olarak, yüz tanıma sistemleri suçlu tespit ve tutuklanması durumlarında hayati bir önem taşıyan sistemlerin başında yer almaktadır.

Yüz tanıma sistemleri, en çok polis ve askeri birlik tarafından tercih edilen sistemlerdendir. Örnek verecek olursak, herhangi bir suç durumunda şüpheli şahısların yüz analizi veya fotoğraf üzerinden tespiti gibi durumlarında kolayca suçlular yakalanabilmektedir. Ek olarak, daha önceden suç işlemiş sabıkalı şahısların fotoğrafları da yüz tanıma sistemlerinde bulunmaktadır. Bu nedenle, herhangi bir suç oluşumunda kişilerin fotoğraf karşılaştırılması yüz tanıma sistemleri ile gerçekleşmektedir. Aynı zamanda, trafik, cadde ve sokaklarda insanların görüntüsünün kaydolabildiğini de hesaba katarsak suçluların tespiti çok daha kolay gerçekleşmektedir.

Yüz tanıma sisteminin bir diğer kullanım alanı ise havaalanlarıdır. Havaalanlarında, ülke dışı gelen birçok insan bulunması sebebi ile ülke güvenliği açısından risk oluşabilmektedir. Bu nedenle, yüz tanıma sistemlerine ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda, sınır denetiminde de yüz tanıma sistemi kullanılır. Yüz tanıma sisteminin kullanıldığı bir diğer alan ise kayıp insanların bulunmasıdır. Resimler üzerinden kolay bir şekilde kişi tespiti gerçekleşir. Yüz tanıma sisteminin bir diğer kullanım alanı ise sağlık kurumları, devlet kurumları, üniversiteler ve bankalardır. Herhangi bir suç teşkil eden durumlarda kolay bir şekilde tespit ve caydırıcı nitelik taşıyabilmektedir.

Yüz Tanıma Sistemi Fiyat

Yüz tanıma sisteminin kullanım alanı geniştir ve bu sebeple birçok insan güvenliği sağlamak için edinmek ister. Cihan Teknoloji olarak, yüz tanıma sistemi cihazlarına ulaşabilirsiniz.

ANINDA İLETİŞİM

Güvenlik sistemleri alanında hızlı çözümler

Güvenlik sistemleri alanında ürün, hizmetlerimiz ve bilgilendirici haberlerimizi sizlere paylaşırken aklınıza takılan soruları bekliyoruz.

Teklif, projelendirme ve yerinde keşif hizmeti için hemen iletişime geçin.