Parmak İzi Okuyucu

Parmak İzi Okuyucu
Parmak İzi Okuyucu

Parmak izi teknolojisi, bireyin kimliğini doğrulamak için en popüler biyometrik yöntemlerden biridir. Parmak izleri ilk olarak Çin'de MS 700'de kullanıldı ve şu ana kadar hiçbir yerde iki parmak izinin aynı olduğu görülmedi.

Parmak izi eşleştirmesi parmak biçiminde bulunan eşsiz ayırt edici özelliklere göre yapılır. Parmak izi algılama işlemi tipik olarak parmak izi görüntüsünün yakalanmasından, parmak izinin ayırt edici özelliklerinin çıkarılmasından ve daha sonra parmak izinin dijital bir şablonunun oluşturulmasından oluşur. Son olarak da mevcut görüntün depolanan parmak izi şablonlarıyla karşılaştırılır.

Parmak izi okuyucu geleneksel tanıma mekanizmalarına göre birçok avantaja sahiptir. İşletmelere daha yüksek güvenlik seviyesi sağlar. Çalışanların kontrolü, tesislere ve varlıklara güvenli erişim, gizli verilerin korunması gibi avantajlar sağlar. Birçok parmak izi sensörü teknolojisi türü vardır. 

Optik Tarayıcılar Nedir Ve Nasıl Çalışırlar

Optik tarayıcılar parmağı aydınlatmak için bir LED ışığı kullanan yaygın parmak izi tarayıcı tipleridir. Sensör, parmak izi çıkıntılarının yarattığı aydınlık ve karanlık alanları belirleyerek parmak izi görüntüsünü algılar ve yaratır. Tarama işlemi, kişi parmağını dokunmatik yüzey olarak bilinen cam plakaya yerleştirdiğinde başlar.

Optik sensörler çoğunlukla iki tip dedektör kullanır; şarj bağlı cihazlar (CCD) ve CMOS tabanlı optik görüntüleme cihazları. CCD dedektörleri düşük ışık seviyelerine karşı çok hassastır ve bu nedenle mükemmel görüntüler yakalayabilir. Bireyin parmak izini saklanan şablonla karşılaştırmadan önce tarayıcı işlemcisi CCD tarafından net bir görüntü yakalanmasını sağlar. Ortalama piksel karanlığı veya bir numunedeki toplam değerler gibi çeşitli özellikleri kontrol eder. Genel görüntü çok koyu veya çok açıksa tarama işlemci tarafından reddedilir.

Kapasitif Tabanlı Parmak İzi Tarayıcıları Nedir Ve Nasıl Çalışırlar

Kapasitif tarama ışık yerine görüntüyü algılamak için elektrik akımı kullanan parmak izi görüntülerini yakalamanın başka bir yaygın yoludur. Kapasitif tarama işlemi, parmak izi görüntüsünü yakalamak için bir dizi kapasitör plakası kullanır. 

Optik tarayıcılara benzer şekilde bu işlem de parmak izlerini oluşturan çıkıntıların görüntüsünü oluşturur.  Şok gibi elektrostatik bir boşalma bu tip tarayıcıya müdahale edebilir ancak ortam aydınlatmasından etkilenmez. Ayrıca kapasitif tabanlı parmak izi tarayıcıları kirlenme sorunlarına bazı optik tarayıcılardan daha iyi dayanabilir. Bu tarayıcıyı gerçek bir parmak yerine yüksek kaliteli bir parmak izi fotoğrafı kullanarak kandırmak oldukça zordur. 

Multispektral Görüntüleme Sensörü Nedir Ve Nasıl Çalışır

Multispektral görüntüleme parmak izi sensörlerinin sahte saldırılara karşı kırılganlığını azaltmak için kullanıma sunulan optik bir sensördür. Multispektral sensörlerin özelliği cilt yüzeyinin altında bulunan dokunun özelliklerini ve parmak yüzeyindeki olağan özellikleri yakalayabilmesidir. Deri yüzeyinin altındaki özellikler parmak izi yüzeyindeki desenin ikinci bir gösterimini sağlayabilir. Bu da MSI sensörünün çeşitli koşullar altında iyi kalitede parmak izi görüntüleri toplamasını sağlar.

Yüzey özelliklerinin aşındığı veya örnekleme koşullarının olumsuz olduğu durumlarda, MSI sensörü yine de bir parmak izi görüntüsü yakalayabilmektedir. MSI sensörü canlı bir parmak ile diğer yumuşak materyalleri ayırt edebilmektedir. Cilt yüzeyinin altındaki doku özellikleri MSI sensörüne görüntülenen malzeme hakkında fazlasıyla bilgi sağlar.  Böylece parmak izi sensörü saldırılarına karşı çok daha güçlü olur.

Parmak İzi Okuyucu Avantajları Nelerdir

Parmak izi tarayıcıları benzersiz ve son derece güvenlidirler. Şifreleri hatırlamaya gerek kalmadan cihazları ve uygulamaları kilitlemek / açmak için kullanılırlar. Kurulumu kolay,  ucuz ve daha hızlıdır. Çevrimiçi işlemler parmağınızla ekrana dokunduğunuzda anında gerçekleşir.

Parmak izi okuyucu çok yüksek güvenlik sağlar. En ekonomik biyometrik PC kullanıcı kimlik doğrulama tekniğidir. Gerekli veri tabanı belleğinin boyutunu azaltan biyometrik şablon için gereken en gelişmiş biyometri ve küçük depolama alanlarından biridir.  Bir anahtarı kopyalamak veya bir alarm kodu yazmak ve yetkisiz kişilere iletmek oldukça kolaydır.

Başka bir kişinin parmak izini tarayıcının tanıyacağı bir biçimde çoğaltmak neredeyse imkânsızdır. Parmak izi teknolojisi klasik şifreleme yöntemlerinden kat kat daha üstündür. Şifreler kopyalanabilir, tahmin edilebilir. Ancak parmak izi için bu mümkün değildir. Parmak izi teknolojisi konusunda uzman olan firmamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Tüm bu avantajları işletmeniz için kazançlı bir yatırım haline dönüştürebilirsiniz. Olası tehlikelerden şirketinizi korumak için en iyi güvenlik sistemlerinden biridir.

Parmak İzi Okuyucu Seçimi Nasıl Yapılır

Parmak izi teknolojilerinden yararlanmak isteyen işletmeler kendi kapasitelerine göre seçim yapılmalıdır. Parmak izi okuyucu sistemlerinin kapasite, kartlı-şifreli geçiş opsiyonları, rapor hazırlama, okuma hızı, sesli uyarı gibi özelliklere dikkat etmek gerekir. Kesinlikle bu tür sistemlerde en iyi markanın firma garantili ürünleri tercih edilmelidir.

Cihan Teknoloji olarak parmak izi sistemlerinde dünya çapında başarı kazanmış ürünleri sunuyoruz. Kullanacağınız alan için bizden keşif ve analiz talep edebilirsiniz. Böylece en uygun sistemi seçme şansınız olur. Sitemin kapasitesi ve özellikleri ihtiyaca göre belirlenebilir. Yüksek performans alabileceğiniz sistem seçeneklerini sitemizden inceleme olanağınız var. Rapor alabileceğiniz yazılıma sahip yeni nesil parmak izi tarayıcıları oldukça ekonomik fiyatlara sunuyoruz.

Parmak İzi Okuyucu Fiyatları Ne Kadardır

Bu güvenlik sistemlerinde fiyatlar özelliklerin neler olduğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak piyasadaki en iyi fiyat seçeneklerini her zaman firmamızın avantajlı olanakları arasında bulabilirsiniz. Son teknoloji özelliklerle donatılmış sistemleri en iyi fiyat garantisiyle sitemizden inceleyebilirsiniz. Tüm ürünlerin detaylı açıklamalarını görebilir, fiyat karşılaştırmaları yapabilirsiniz.

Parmak izi okuyucu seçenekleri sitemizde oldukça fazladır. Bizimle iletişime geçerek sizin için en doğru sistemi tercih edebilirsiniz. Kurulum ve montaj konusunda da firmamızdan yardım alabilirsiniz. Gerek fiyatlar olsun gerek en iyi teknolojik özellikler olsun aradığınız güvenlik standartlarını firmamızın hizmetleri arasında bulmanız mümkün olacaktır. Sitemizden istediğiniz sistemi inceleyebilir seçtiğiniz ürünler hakkında aklınıza takılan her şeyi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Web Tasarım