Yapıpark Tic. Merkezi 35/28

İvedik O.S.B – Ankara

Yangın sistemleri ısı ve duman detektörleri ile yangın kaynağının algılanarak söndürülmesi işlevine sahiptir. Anolog ve konvansiyonel olmak üzere iki tür yangın alarm sistemi bulunmaktadır. Anolog yangın alarm sistemlerinde daha fazla algı alanına hâkim olmak mümkündür. Bu nedenle büyük alanlarda daha çok tercih edilmektedir.

Duman detektörleri elektrik ve ışık dağılımı algılama olmak üzere iki çeşittir. Yangını elektrik akımı ya da ışık dağılımı ile algılayan duman detektörleri bulunmaktadır. Yangın alarmı seçilirken kullanılacak bölgenin özelliklerine göre seçim yapmak faydalı olacaktır. Yangın alarmlarında yangın sirenleri ve yangın butonu gibi özellikler bulunmaktadır. Bunlar genel özelliklerdir.

Duman ve ısı detektörleri ile kontrol panelleri özellikleri değişmektedir. Yangın alarmlarında test yapılması bir diğer önemli noktadır. Yangın alarmlarının belli aralıklarla test edilmesi gerekmektedir. Yangın güvenliği için özel olarak tasarlanmış olan alarm sistemleri oluşabilecek yangın durumlarını önceden haber vermektedir. Yangın algılama özelliği ile yangın alarm sistemleri yangın durumunu anında haber verir. Alarm sistemleri büyük bina ve plazalarda zorunlu tutulmaktadır.


Yangın Sistemlerinde Farklı Seçenekler

Yangından korunma sistemlerinizi iyileştirmek istiyorsanız ya da yeni yangın alarmları yüklemeniz gerekiyorsa, mevcut farklı ticari yangın alarm türlerini anlamanız önemlidir. Otomatik alarm sistemlerinden manüel alarmlar arasından bir sistemi seçmeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Genel olarak iki farklı yangın alarmı türü vardır. Birincisi otomatik bir yangın alarmıdır. Bu alarmlar ısı veya duman saptadığında binadaki tehlikelerle ilgili görsel-işitsel bir uyarı gönderir. Bir diğer yangın alarmı tipi manüel alarmdır. Bu yangın alarmları binanızın etrafına yerleştirilmiş istasyonlara sahiptir.

Çalışanlarınızdan biri tarafından bir yangın görüldüğü veya hissedildiği zaman alarmı harekete geçirir. Ticari alanınız için seçebileceğiniz bazı yangın sistemleri çeşitlerine bir göz atalım:

Konvansiyonel Yangın Alarmları: Geleneksel yangın alarmları merkezi kontrol panelinize bağlı olan birkaç farklı bölge içerir. Bu sistemler binanızın her bir bölümüne ayrı yangın alarmları koymanıza izin verir. Bu sistem alarmın çalışıp çalışmadığını izlemenize yardımcı olur.

Adreslenebilir Yangın Alarmları: Bu yangın alarmlarına “akıllı sistemler” de denir. Adreslenebilir alarmlar otomatik ve manüel alarmlar arasında seçim yapmanıza izin verir. Bu sistemde kurulu her alarmın hangi alarmın çalıştığını ve hangilerinin başarısız olduğunu görmenizi sağlayan kendi adresi vardır. Adreslenebilir yangın alarmları izleme özellikleri nedeniyle daha pahalıdır.

Hibrit Yangın Alarmları: Hibrit alarmlar geleneksel yangın alarmlarının kablolu bölge özelliklerini, adreslenebilir yangın alarmlarının adreslenebilir özelliklerini tek bir panelde birleştirir. Bu birleştirilmiş teknoloji istenilen ayarlarla kullanılabilir. Yeni bir ticari yangın alarmı seçerken, alanınıza uygun alarmı seçmek önemlidir. Ticari bir yangın alarmı kurma hakkında daha fazla bilgi için firmamızdan yardım alabilirsiniz.


Yangın Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yangın sistemleri binadakilerin güvenli bir şekilde tahliyesi için gelişimlerinin başlarında yangınları keşfetmek için tasarlanmıştır. Erken teşhis, acil müdahale personelinin güvenliğinin korunmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Yangın hala küçükken kontrol çalışmaları başlatıldığından erken algılama ile mülk kaybı azaltılabilir ve işletme kesintisi en aza indirgenebilir. Çoğu alarm sistemi, acil durum noktalarına yangının bulunduğu yer hakkında bilgi verir ve yangın kontrol sürecini hızlandırır.

Bu sistemler sayısız avantaja sahiptir. Hem can hem mal kaybını önlerler. Kısa sürede yangın başlamadan önce istenilen önlemler alınabilir. Yangının durdurulması söz konusu olur. Yangın ilerlemeden gereken her şey yapılır. Yangından ne kadar hızlı bir şekilde haberdar edilmek istiyorsanız o kadar kaliteli bir sistem kurmalısınız. Tespit hızı önemlidir. Bir yangını algılayan en yavaş sistem aynı zamanda en ucuz olan ısı dedektörüdür. Hava çekişli bir duman algılama sistemi en hızlı yangın algılama özelliğine sahiptir.

Yangından Korunma Planı Nasıl Yapılır?
Yangından korunmayı planlamak sistem tasarımcılarının bina bileşenlerini bütün olarak analiz etmeleri gereken entegre bir yaklaşımı içerir. Genel olarak analizin temel kod uyumluluğunun ve koruma sağlama konusundaki asgari yasal sorumlulukların ötesine geçmesi gerekir. Yangından korunma sisteminin seçiminde binanın kullanımı, kullanım alanı, kapasitesi ve hatta diğer kurulu sistemleri dikkate almak gerekir.

Her şey bir binanın nasıl kullanıldığına bağlıdır. Örneğin bir depo veya depolama tesisi, çok kiracılı bir ofis binasından farklı yangından korunma gereksinimlerine sahip olacaktır. Modern yangından korunma sistemlerinin tüm bileşenlerinin yangını erken aşamalarında etkili bir şekilde tespit etmek, kontrol etmek ve söndürmek için birlikte çalışması gerekir. Bu bileşenler arasında en faydalı kombinasyonu elde etmek için yangından korunma mühendisi gibi deneyimli bir sistem tasarımcısını planlama ve tasarım sürecinin ilk aşamalarında dâhil etmek en iyisidir. Cihan Teknoloji olarak yangın sistemleri konusunda uzmanlaşmış ekibimizle her detayda size yardımcı oluyoruz.

Yangın Sistemleri Nasıl Seçilmelidir?
Modern duman algılama sistemleri dumanı algılayan ve alarm sistemini tetikleyen küçük cihazdan fazlasıdır. Akıllı duman dedektörleri farklı alarm eşikleri arasında ayrım yapabilir. Yangın sistemler daha akıllı hale geliyor.

Isı dedektörleri başka bir seçenektir. Duman bile bir etken haline gelmeden alarmları ve bildirim sistemlerini tetikleyebilirler. Algılama sistemlerinin belirlenmesi ve kurulması konusunda seçici olmak gerekir. İyi tespitin ana yararı (alarm sistemini tetiklemenin ötesinde) yangını yangın söndürücü ile söndürme şansının mevcut olmasıdır.

Sistemler aynı zamanda bir binanın havalandırma, duman yönetimi ve merdiven boşluğu basınçlandırma sistemlerine de bağlanabilir. Bunların tümü yaşam güvenliği için kritik öneme sahiptir. Seçilecek bu özellikler sistemin kurulduğu binaya bağlıdır. Her sistem duman kontrolü gerektirmez ancak bazı sistemler kesinlikle buna ihtiyaç duyacaktır. Mesela bir alışveriş merkezi alın. İnsanları bölgeden uzaklaştırmak, onları hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye etmek için zamana ihtiyaç duyulur.

Oluşabilecek yangın riskine karşı yangın alarm sistemleri daha kısa süre içerisinde duruma müdahale edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ev veya işyeri gibi pek çok farklı alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Farklı alanlarda yapılacak olan çalışmalar sayesinde kısa süre içerisinde kullanıma hazır hale getirilecek sistemler uzun süreli kullanım imkanı elde edilmesini sağlamaktadır.

Yangın Alarm Sistemi Fiyatları

Uygun fiyat seçenekleri üzerinden tercih edilecek yangın alarm sistemleri istenilen her alanda rahat kullanım imkanı sağlamaktadır. Uzun süreli kullanım imkanı elde edilmesini sağlayan sistemler olabilecek her türlü duruma karşı yangının daha kısa süre içerisinde anlaşılmasını ve duruma müdahale edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede yangın için gerekli önlemler alınabilir.

ANINDA İLETİŞİM

Güvenlik sistemleri alanında hızlı çözümler

Güvenlik sistemleri alanında ürün, hizmetlerimiz ve bilgilendirici haberlerimizi sizlere paylaşırken aklınıza takılan soruları bekliyoruz.

Teklif, projelendirme ve yerinde keşif hizmeti için hemen iletişime geçin.