Yapıpark Tic. Merkezi 35/28

İvedik O.S.B – Ankara

Fiber kablolar, camdan veya plastikten imal edilen aynı zamanda ışık sinyali gönderilebilen kablo türüdür. Üzeri akrilik madde ve güçlendirilmiş koruyucu bir dış kılıfla kaplıdır. Veri göndermek için kullanılsa da çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genellikle ses, video iletiminde kullanılır. Fiber füzyon kablolar; ticari işletmelerde, ordu, hükümet kurumlarında sıkça kullanılmaktadır.

Bu kabloların ömürlerinin özel kutular içerisinde sonlandırılmaları gerekir. Bu işlemede fiber sonlandırma denilir.

Fiber sonlandırma, sistemlerin hepsinde olduğu gibi kabinet veya duvar tipisonlandırma kutularında sonlandırılır. Fiber sonlandırma işlemi iki çeşittir.

  1. Epoxy (Mekanik) Sonlandırma
  2. Fusion Splice Sonlandırma

Bunlardan Fusion tipi sonlandırma, hızlı ve kayıp yaşatmayan uzun ömürlü türdedir. Ancak Epoxy sonlandırma işleminde ise; yüksek voltajlı elektrik arkına ihtiyaç duyulmaz ve burada füzyon kablolar bozulmamış olur.

Fiber kablo modelleri insan saçı inceliğinde cam teller topluluğudur. Bünyesinde ince bir çekirdek lif barındırır (ışığı ileten ana parça). Böylelikle ışık çok uzak mesafelere kadar ulaşabilir. Fiber sonlandırma Ankara işleminde gereken malzemeler; füzyon – sonlandırma cihazı, test cihazı, fiber optik kesici,fiber optik core sıyırıcı,fiber optik kablo soyucu araçlarıdır.Sonlandırma işleminde ilk olarak çekilen fiber kablonun kaç core olduğu göz önünde bulundurularak kablo çekme işlemi yapılır.

Amaca göre 2 – 4 – 6 – 8 veya üstü core seçenekleri sonlandırma işlemi sırasında kullanılmaktadır. Fiber kablolar çekildiğinde sonlandırma işlem tamamlanmış olur. Füzyon cihazı, sonlandırma işleminde kullanılan yüksek teknolojili ana elemandır. Füzyon sayesinde iki fiber ucun entegrasyonu yapılır. Gelen tüm uçlar füzyon cihazı ile entegre edilerek sonlandırma kutusuna aktarılır. İşlem sonucunda kutudan çıkan kablolar dönüştürücü switche gönderilir. Profesyonel fiber füzyon Ankara hizmetleri için bizi arayabilirsiniz.

Fiber Optik Kablolar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Fiber optik kablolar; veri iletiminde, ses ve video iletiminde, veri iletimi gerektiren projelerde, kapalı devre TV bağlantılarında,multimedya uygulamalarında, santral bağlantılarında, tıbbi cihazlarda, reklam panolarında, radyoaktif ışınların iletişimi bozduğu durumlarda, nükleer enerji santrallerinde, yüksek hızda birbirine bağlanan aktif ağ cihazlarında, uzak cihazların birbirine bağlanmasında kullanılır.

İhtiyaçlarınız için firmamızı arayarak yüksek kalitede ekipman ve uzman öngörüsüyleihtiyaçlarınıza yönelik uygun maliyetli hizmet kalitemizden yararlanabilirsiniz.Fiberoptikler, uzun mesafelerdeki veri alış verişini daha hızlı bir şekilde yönetebildiğindenhaberleşme sisteminde çok sık kullanılmaktadır. Fiberoptikler, sayısız sensor uygulama yapımında kullanılabilmektedir. Özellikle çok modlu fiberler geniş çaplıbir merkeze sahip olduğundan sayısız veri iletilebilen kısa mesafeli iletişim hatlarında kullanılırlar.Fiber sonlandırma Ankara ili ve Türkiye genelinde en kaliteli süreçlerle firmamız hizmet vererek, başarılı projelere imza atıyor.

Fiber Sonlandırma Nedir Nasıl Yapılır? 

Fiberoptik kabloları birbirine birleştirmek genel olarak fiber sonlandırmanitelemesiyle de anılmaktadır. Sonlandırma esnasında fiber kabloların birleştirilecek uçları dikkatli şekilde kabloya zarar vermeden pürüzsüz niteliklerde ayrılmalı ve mekanik olarak birleştirilmelidir. Bu işlem fiber altyapı oluşturmanın en önemli işlemlerindendir.

Telekom ve lokal ağ gibi fiber altyapılarında kullanılan tek modlu – çok modlu fiber sonlandırmalarda en sağlam yöntem füzyon tekniğidir. Fiber optik sonlandırma, fiber çapraz bağlantı ve ışık dalgası sinyal dağılımı konusunda gerekli bir prosedürdür.

Sağlıklı bir fiber sonlandırma işleminde fiberleri kir veya hasardan koruyarak aşırı ışık kaybını önlemek gerekir. Sağlıklı bir fiber sonlandırma işlemi doğru ışıkta yapılmalı, kurulum, düşük ışık kaybı ve geri yansıtma sağlayacak şekilde olası kirlenme ve hasarlar göz önünde bulundurulmalıdır. Firmamızı aradığınızda fiber füzyon Ankarasüreçleri ile ilgili en iyi ve uygun fiyatlı hizmeti alabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Konnektörlü Fiber Optik Sonlandırma Ve Ek Cihazlı Fiber Optik Sonlandırma 

Fiber optik konektörler, birçok kez bağlanacak ve sökülecek şekilde tasarlanmıştır.Bu çalışmada ilk adımda dış katmandaki kaplama, tampon ve giydirme sökülerek aramid ipliği kesilir. Ardından fiber cleaver kullanarak lif hafifçe soyulur. 

Sonrasında elyafyarma dili ile birlikte bükülerek kırılır. Elyafın yarılmaları mikroskopla incelenir. Alet kitinde bulunan ölçüm kartı kullanılarak uygun uzunlukta olduğundan emin olmak için çıplak lifölçümü yapılır. Elyaf minimum % 90 izopropil alkol içeriğindeki alkollü bez ile temizlenir. Çıplak lif dikkatlice konektöre yerleştirilir, konnektör tamponun üzerine kıvrılır.

Ekleme işlemi kablolar çok uzun olduğunda ya da çoklu kablo bağlantılarında (kablo türü karışımlarında) gömülü bir kablo yanlışlıkla kesildiğinde de kullanılır. Sonlandırma işlemi füzyon eklemesi ve mekanik ek yeri gibi farklı tekniklerle olur .Cihan Teknoloji olarak fiber sonlandırma Ankara işlemleri konusunda, yüz tanıma sistemleri alanında, HD kamera sistemlerinde, ip kamera sistem kurulumlarında, kapı detektörlerinde hizmet vermekteyiz.

fiber füzyon ankara

ANINDA İLETİŞİM

Güvenlik sistemleri alanında hızlı çözümler

Güvenlik sistemleri alanında ürün, hizmetlerimiz ve bilgilendirici haberlerimizi sizlere paylaşırken aklınıza takılan soruları bekliyoruz.

Teklif, projelendirme ve yerinde keşif hizmeti için hemen iletişime geçin.