Yapıpark Tic. Merkezi 35/28

İvedik O.S.B – Ankara

DRONE NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Droneler yıllardır  farklı amaçlarla kullanılırlar ve sayısız şekilde yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, bu cihazlar son zamanlarda daha popüler hale geldi ve uygulamaları çeşitli alanlarda hızla artmaktadır. Fakat öncelikle  soruyu yanıtlayalım: “drone güvenlik kamera sistemini   nasıl tanımlayabiliriz.

“Drone” sözcüğünün anlamları farklıdır ve “male arısı” anlamına gelen eski drān, drǣn sözcüğünden kaynaklanmaktadır . Elektrikli bir cihaz olarak bir uçaktan bahsederken, füze veya uzaktan kumandalı bir pilotajsız uçak düşünüyoruz.

Peki, bu insansız hava aracı için bir drone tanımı nedir? Drone için en çok kullanılan tanımlardan biri şöyledir: “İnsani kontrol olmadan veya görüş hattının ötesinde özerk olarak dolaşabilen insansız bir uçak veya gemi”. Sıklıkla kullanılan diğer bir tanım ise: “Sürücü, insansız uçaklar veya uzaktan yönlendirilen gemi” dir. Şüphesiz, dronlar günümüzün havacılık, elektronik ve robotik alanında en gelişmiş cihazlar arasındadır. Aşağıdaki metinte, dronlar, çalışma şekli, temel özellikleri nelerdir, çeşitli alanlardaki uygulamaları, dron türleri ve dronların geleceği hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.Sürgünlerin nasıl uçup nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, tipik bir drone yapımı hakkında temel bir şey bilmemiz gerekir. Uçuş sırasında manevra kabiliyetini arttırmak ve ağırlığı azaltmak için farklı bir ışık kompozit malzemelerden yapılmış bir drone. Kameralar, GPS güdümlü füzeler, Küresel Konumlandırma Sistemleri (GPS), navigasyon sistemleri, sensörler ve benzeri dahil olmak üzere çeşitli ilave ekipmanlarla donatılabilir.

Dronlar çeşitli şekil, boyut ve çeşitli işlevlerle gelir. Günümüzdeki modellerin büyük çoğunluğu elle fırlatılabilir ve uzaktan kumandalarla veya özel zemin kokpitleri ile kontrol edilebilir. Ticari modeller küçük boyutlarda ve basitleştirilmiş yapıya sahiptir, bu nedenle bu dronlar çocuklar için bile uygundur, çünkü kontrolü çok kolaydır. 

Ve onlar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz cihan teknolojiden güvenlik kamera sistemlerini kontrol etmenizi öneririz .

Silahların çerçevesinde ve inşasında farklı varyasyonlar vardır, ancak her silindirin sahip olması gereken temel bileşenler, su geçirmez bir motor çerçevesi, uçuş ve motor kontrolörleri, motorlar, verici ve alıcı, pervaneler ve piller veya başka herhangi bir enerji kaynağıdır. Evet, bu küçük havadan akrobatlar, metal veya plastik çerçevelerine bir sürü aksesuar paketi edebiliyorlar. Çoğu askeri araç kullanıma hazır, ancak bazı insanlar kitleri kullanarak kendilerini hazırlamaktan ve bu konuyu daha yakından tanımaktan hoşlanıyorsan en iyi drone hakkındaki makalemizi okumanızı öneririz ve neden en iyisidir. İnsansız uçakların dikkat çekici kılan şey, uçuş kabiliyetlerinin mükemmel olmasıdır. 

Dronların son derece istikrarlı uçuşları var. havada kalmaları ve havada farklı akrobasi yapabiliyor olmaları ne derece önemli olduğunu gösterir. Uçağınız ile ne kadar uçabilirsiniz ki onu uçtuğunuz alana ve görüş hattınıza göre değişir. Kesinlikle görüş hattının ötesinde bir uçağı uçabilirsin, ancak birine zarar verme, uçağın üstüne çökme veya birinin mülküne zarar verme riski artar. Eğlence için ticari araçlar gelince, kısa bir kontrol mesafesine sahipler ve sadece birkaç dakika uçabiliyorlar. Aksine, ordu veya haritalarda kullanılan gelişmiş uçaklar havada birkaç saat havada durabilir ve uzaktan kontrol edilebilir. Dronlar birçok alanda kullanılır ve daha da fazlası, olasılıklarına gelince sonu yoktur. Bu nedenle, günümüzde uygulama alanları çok sayıdadır ve dünyanın dört bir yanındaki dronların kullanımı giderek artmaktadır. Özellikle küçük boyutlu oldukları için son zamanlarda mikro dronlar yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Başlıca uygulama alanları:

Arama ve kurtarma  – Drones, arama ve kurtarma işlemlerinde çok faydalıdır. Örneğin, özel ölçüm cihazını kullanarak havadaki bazı gazların miktarını (CO, CO 2 ve benzeri) belirlemek için yangın söndürme tesislerinde kullanılırlar.

Güvenlik sistemleri– Birçok yetkili, çeşitli acil durumlarda insanları korumak için uçakları kullanır. Örneğin, çeşitli güvenlik operasyonlarını koordine etmeye yardımcı olurlar ve aynı şekilde kanıtları koruyabilirler. Denetimler – Elektrik hatları, rüzgar türbinleri ve boru hatları gibi pek çok sistem dronlar tarafından kontrol edilebilir.

Gözetim – Bir drone, gökyüzünden kayıt ve izleme imkânı tanır ve bu nedenle halka açık olayları, protestoları veya herhangi bir şüphelenilen olayda görmeden izlemek için uygundur. Polis için harika bir araç! Bilim ve araştırma – Bilim adamlarına, gökyüzünden doğadaki veya belirli bir ortamdaki farklı oluşumları gözlemlemek için araştırma çalışmalarında çok yardımcı olurlar.

 Örneğin, dronlar arkeolojik kazıları, nükleer kazalarda (kontaminasyon ölçümü), buzul gözetiminde, volkanik bir patlamaya riayet etmek için kullanılırlar. Hava fotoğrafçılığı ve video – Bir HD kamera ile donatılmış bir droneile, gökyüzünden mükemmel kalitede büyüleyici fotoğraflar ve çekim görüntüleri alabilirsiniz. Ölçüm ve gis (haritalama) – Çoklu spektral kameralar ve lazer tarayıcıları kullanarak dronlar, yüksek kaliteli 3 boyutlu haritalar oluşturabilir . Bu nedenle, uzaktan algılama, ölçme ve haritalama, fotogrametri, hassas tarım gibi çeşitli alanlarda uygulamalar bulmuşlardır. İnsansız yük sistemi  – Drones ayrıca hafif paketlerin ve her çeşit destenin tesliminde hizmet eder. Bu şekilde, hava yoluyla malların güvenli, çevre dostu ve hızlı ulaşım edebilir ve okuyarak bu konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

Cihan teknolojinin kamera güvenlik sistemi makalesinde bu bilgiler yan dalları ile birlikte ifade edilmektedir. Bu ana uygulama alanlarına ek olarak, dronlar aynı zamanda mühendislik, inşaat ve inşaat öncesi iş, havacılık, denizcilik, pazarlama, gayrimenkul (konut ve ticari), sigorta, kamu hizmetleri, madencilik, meteoroloji, eğitim ve daha pek çok alanda da kullanılmaktadır. 

Günümüzde, birçok hükümet ajansı, özel şirket ve diğer kurumların özel uçakları vardır. Bu “ciddi” çalışmaların yanı sıra mini ve mikro-dronlar (özellikle küçük mikro dörtlü açıcılar) eğlence amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde, dronların sivil kullanımı tamamen normal bir şeydir ve bunları yasal olarak Internet üzerinden uygun fiyata satın alabilirsiniz. Kontrol etmeleri oldukça kolaydır ve uçmak için herhangi bir şoför veya RC pilot lisansına sahip olmanız gerekmez. Bu eğlenceli bir kaynaktır ve dünya genelinde insanlar  sürüş keyfini yaşar. Farklı özelliklere, boyutlara ve fiyatlara sahip farklı modellerin çok olması nedeniyle, dronların sınıflandırılması imkansız gibi gelebilir. Onları sınıflandırmanın tek yolu boyutudur. Gezegendeki en küçük uçaklar bu kategorilerin üyeleridir. Bunlar iki gruba ayrılırlar: Nano ve Mini dronlar. Nano uçaklar en küçüğüdür ve genellikle böceklerle aynı boyutlara sahiptirler. 

Öte yandan, mini dronlar 50 cm uzunluğa kadar ulaşabiliyorlar ve daha güçlü elektrik motorlarına ve Nano uçaklardan daha iyi özelliklere sahipler. Genel olarak, her iki kategorideki modeller, kolaylıkla manevra yapılacağı ve uzaktaki bölgelere ulaşabileceği gerçeğinden dolayı, casusluk ve daha küçük görevlerde askeri açıdan kullanılır. Öte yandan sıradan tüketicilerin kullanımına sunulan piyasada birkaç model var ve bunlarla ilgili daha fazla bilgi için cihan teknolojinin güvenlik kamera sistemleri makalesinde bilgi sahibi olabirsiniz . 1 ila 3 km arasında çok küçük bir yarıçapa sahipler ve 10-20 dakikadan fazla uçamıyorlar.Bu gruptaki dronların boyutları 50 cm ile 2 m arasındadır. Güçlü motorları yoktur, bu nedenle uçmaya başlamak için havaya atılmaları gerekir.Bu ürünler de piyasada çok popülerdir.çünkü harika özelliklere sahipler ve daha büyük sürülerden daha uygun fiyatlıdır. Bu uçaklar aynı zamanda ortalama müşterilere sunulan en yaygın uçak türüdür. Basitçe, piyasada gördüğünüz çoğu uçağın bu grubun üyesi olduğunu söylediler. Hepsinin yarıçapı 5 km’dir ve 20 ila 40 dakika arasında uçabilirler. 5 ila 10 m arasında kanat açıklığı olan her drone orta kategoriye girer. Bu dronlar 200 kg’a kadar ağırlığa sahip olabilirler ve güçlü motorlara sahiptirler.

Buna ek olarak, tek bir kişi bu gruptan bir dron taşıyamaz, bu nedenle sıradan insanların ortak bir seçimi değildir. Bu uçaklar genellikle malların taşınması için, uzak noktalara ve ordu tarafından kullanılır. Bu dronların diğer hafif uçaklardan daha küçük ve daha hafif olduğunu unutmayın. 50 km’ye kadar uçabilirler ve uçma süresi 6 saat gibi uzun olabilir. 10 metreden daha geniş kanatlı bir drone bu grubun üyesidir. Genel olarak, bu uçaklar küçük uçaklarla aynı boyutlara sahiptir ve ordu tarafından kullanılırlar. Bir sivil, uçağı kabul ettiği gerçeği nedeniyle bu uçağı satın alamaz. Çoğu sürücünün silahları ve füzeleri vardır, bu nedenle taktik saldırılarda veya insan pilotu gönderirken yüksek bir risk alırlar. Büyük dronların yakın gelecekte bir pilot gerektiren uçakları tamamen değiştireceği düşünülüyor. Bu gruptan çok sayıda farklı dron bulunduğundan bu küçük gruplara ayrılabilir: Kısa menzilli modeller. 150 km’ye kadar , 11 saatten fazla uçabilirler. Drones orta menzilli. Bu dronlar 650 km’lik bir menzil sergileyebilir ve hava durumu tahmini için sıklıkla kullanılırlar. En uzun yarıçapa sahip dronlar. Bu gruptaki dronlar deniz seviyesinden 30.000 fit yüksekliğe kadar uçabilirler ve 36 saatten fazla kalabilirler. Bu dronların asıl amacı uzak mesafelere ulaşmaktır.

2017’DEKI EN IYI UÇAKLAR

Dronlar günümüzde son derece popülerdir ancak yakın gelecekte popülariteleri artacaktır. Onların eğlenceli olduklarını biliyorsanız, modern görünün ve birçok uygulama için kullanılabilen özelliklere sahip olmak  kolaydır. Piyasada pek çok model var olsa da, bazıları diğerlerinden daha iyi. İşte şu anda mevcut olan en iyi modeller veya bu yıl boyunca olacakları modeller.phantom 4 – Bu piyasadaki en iyi deniz uçaklarından biridir. Mart 2017’de piyasaya sürüldü ve engellerden kaçınan bir sistem geldi. Çoğu kişi, bunun AI’nın ilk versiyonu olduğunu iddia ediyor. Ek olarak, 4K kameraya sahip, bu yüzden videoların ve fotoğrafların en iyi kaliteye sahip olmasına özen gösteriliyor. Bu modelin fiyatı 1,746 dolardır. GoPro Karma Drone – Bu model henüz piyasada mevcut değildir ve ne zaman olacağını bilmiyoruz. Bununla birlikte, 4 k kameraya ve en yeni özelliklere sahip olduğu biliniyor. Bu dronun 2017’deki en iyi uçaklardan biri olacağına inanılıyor. Phantom 3 4K, çok popüler Phantom 3 drone’un güncellenmiş versiyonudur.. 

En son modelin çok daha iyi bir kamerası var ve birkaç küçük geliştirmeler mevcut. Öte yandan, ilgi noktası ve beni takip et, modlar hala var. En iyi yanı bu drone (Ocak ayından bu yana) mevcuttur ve 650 dolara mal olur. Parrot Disco – Bu model 2017 yılının sonunda satışa sunulacak. Sadece bir adet elektrik motoru var, ancak 45 dakikalık uçuş ve 50 mil / saat üst hız sağlıyor. Öte yandan 14MP kameraya ve 32 GB dahili belleğe sahip. Bu drone, akıllı telefonunuz aracılığıyla kontrol edilebilir. Fiyat hala bilinmiyor. – Bu yılın nisan ayında kullanıma sunulacak. Şimdi, ön sipariş olarak mevcut ve 993 dolara mal oluyor. Bununla birlikte, piyasaya sunulduğunda fiyat 1599 $ olacak. Bu dronun bir denetleyicisi yok, ancak dronun sizi takip etmesi için taşınması gereken bir izleme cihazı var. Engelleri engelleyen hiçbir sistemi yoktur, bu nedenle dronunuzun bir kaza geçirdiğini fark ederseniz, duraklatma düğmesine basmanız gerekecektir.

DRONLARIN GELECEĞI

Günümüzde, dronlar son derece popüler ve sayısız uygulaması var. Ancak, gelecekte daha iyi olacak, bu nedenle daha fazla uygulama olacak. Günümüzde bile, dronlar, malları uzak bölgelere nakletmek, gözetim ve benzeri amaçlarla kullanmak için kullanılırlar. Gelecekte, bunu daha iyi yapan dronları görmeyi bekleyebiliriz. Gelecekte dronların yetenekli olacağı konusunda çok sayıda spekülasyon var. Yapacakları en muhtemel şey paket taşımacılığıdır.  paketlerinin% 87’si 5 kilo ağırlığa sahip, bu nedenle küçük boyutlara sahip. Bu paketlerin hepsi bir drone tarafından teslim edilebilir. İlgili gerçek şu ki, insanlar, bu uçakları programlamak ve korumak için eğitilmek zorunda kalacaklarından dolayı, bu yeni işletmelerin istihdamı geliştireceği düşünülmektedir. Birçok şirketin hizmetlerini kolaylaştırmak için onları kullanacağı gerçeği nedeniyle, dronların istihdamı azaltması bekleniyor. Bu aynı zamanda, gelecekte gökyüzünde çok daha fazla uçağı göreceğimiz anlamına geliyor. Donanmaların sahip olduğu özellikler de yükseltilecek. Örneğin, gelecekteki dronlar daha iyi kameralara ve daha fazla saklama alanına sahip olacak. Öte yandan, bazıları gece boyunca kayıt yapabilirler, bu yüzden muhtemelen ordu tarafından kullanılacaktır. Matkap uçlarının imalatında kullanılan malzemeler de değişecek. Bugün kullanılan malzemelerden daha hafif olan daha hafif materyalleri görmeyi bekleyebiliriz. Daha verimli elektrik motorlarıyla eşleştirilen gelecek dronlar daha uzun uçacak ve daha yüksek hızlara erişebilecekler. Elbette, gelecek dronların sahip olacağı askeri uygulamaları görmezden gelemeyiz. Muhtemelen muharebe uçaklarının yerini alacak, bu nedenle kayıp hayat sayısını azaltacaklar! Öte yandan, bazı dronlar güçlü silahlar götürebilecek, bu yüzden çatışmalarda kullanılacak. İnandırabileceğin gibi, gelecekteki dronlar gözlem altında, hatta bugünden daha fazla kullanılacak. Son derece küçük sürücüler düşman hatlarını geçirebilecek ve düşman ordusu hakkında değerli bilgiler edinebilecek. Sonunda, orduya gereken tüm verileri toplayabilecekler, böylece casuslar ve casus uydulara artık ihtiyaç duyulmayacak. Bu ilginç konu hakkında daha fazla bilgi için, Cihan Teknolojinin makalelerine bakmanızı öneririm.

ANINDA İLETİŞİM

Güvenlik sistemleri alanında hızlı çözümler

Güvenlik sistemleri alanında ürün, hizmetlerimiz ve bilgilendirici haberlerimizi sizlere paylaşırken aklınıza takılan soruları bekliyoruz.

Teklif, projelendirme ve yerinde keşif hizmeti için hemen iletişime geçin.