Yapıpark Tic. Merkezi 35/28

İvedik O.S.B – Ankara

Fiber optik sonlandırma sistemi oldukça ince bir yapıya sahip olan kabloların birbirine eklenmesi sürecidir. Kabloların ne kadar ince olduğunu somut bir örnekle belirtecek olursak saç telinden bile ince diyebiliriz. Ekleme aşamasında ileri düzeyde teknolojik sistemler kullanılmaktadır.

Özellikle günümüzde sürekli sonlandırma uygulamasına talebin arttığını söyleyebiliriz. Her geçen gün teknolojinin geliştiğini de düşündüğümüzde, uygulama aşaması da çok daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Alanında uzman olan bir ekiple çalıştığınız zaman, çok daha sorunsuz bir kurulum gerçekleşecektir.

Sistem genel olarak baktığımızda farklı yapıda olan parçalardan oluşmaktadır.

 • Çekirdek,
 • Kaplama,
 • Tampon kaplama

Olmak üzere 3 farklı parçası bulunmaktadır. Çekirdek kısmında, ışık yol almaktadır. Çekirdeğin çevrelenmesi amacıyla kaplama kısmı devreye girmektedir. Böylece ışık da doğru bir şekilde geri yansıyacaktır. Elde edilen kablonun daha dayanıklı olması amacıyla plastikle kaplanma aşamasında da tampon kaplama denmektedir.

Birbirine eklenmek istenen ince yapıya sahip kabloların çok uzun metrelerce süreceğini de belirtmek isteriz. Ancak nitelikli bir işçilik gerektirmektedir.

Kullanım sağladığınız alanda sinyalden kaynaklı olan sorunların en aza indirilmesi sürecinde oldukça fayda sağlamaktadır. Sistem kurulduktan sonra sinyalin de ölçülmesi gerekmektedir. Bazı kısımlarda sinyal kaybı daha fazla ise tekrardan aynı işlemi uygulamanız da mümkün olacaktır.

Fiber Optik Nedir?

Fiber optik nedir? Diye araştırma yaptığınız zaman, firmamızla karşılaşmanız mümkündür. Alanında uzman olan ve her detayı göz önünde bulunduran ekibimizle her an hizmetinizdeyiz.

Fiber kabloların döşenmesi aşamasında da işini iyi bilen, teknik ekipmanlara sahip olan kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Döşendikten sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sonlandırma süreci olmaktadır.

Sonlandırma aşamasına geçilmeden önce kontrol edilmesi gereken bazı alanlar bulunmaktadır. Uygulama yaptırmak istediğiniz alanın öncelikle teknik bir ekip tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Gerekli olan her türlü inceleme yapıldıktan sonra da süreç için gerekli olan ekipmanların hazırlanma kısmına geçilmektedir.

Yapılan incelemelerden sonra müşterilere fiyatlar konusunda da her an bilgi verilmektedir. Sizlerin onayı olmadan herhangi bir işlemde bulunulmadığını ayrıca belirtmek isteriz.

 • Sonlandırma kutuları,
 • Düzeneği

Gibi ekipmanların en kaliteli olanları ile sizlere hizmet sunmaktayız.

Fiber Optik Sonlandırma Ankara

Fiber optik sonlandırma Ankara ve hemen her şehirde oldukça büyük bir ilgi görmektedir. Herhangi bir alana fiber optik sistem kurduğunuz zaman, oldukça fazla avantaj sağladığını siz de göreceksiniz. Hemen size bu avantajların neler olduğundan bahsetmek istiyoruz.

 • Herhangi bir alanda kullandığınız normal kablolarla kıyaslama yaptığınız zaman, çok daha hızlı olan kablolardır. Aynı zamanda bant genişliği de daha fazladır.
 • Bakır bir kabloyla kıyaslama yaptığınız zaman, fiyatlarının da çok daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.
 • Her geçen gün fiber optik sistemleri pazaryerlerine daha fazla düşmektedir. Daha fazla ilgi gördükçe de fiyatları zamanla daha da düşecektir. Sıklıkla kullanılmadığı zamanlarda sektörde hizmet verene çok az firma olduğu için fiyatlar da buna paralel şekilde yükselmiştir. Ancak şu an böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Hem çok ince hem de çok hafif bir yapısı vardır.
 • Çok az yer kaplamaktadır.
 • Fiber yapıda olan lifler de kabloların içerisine çok ince oldukları için fazla sayıda yerleştirilebilmektedir. Farklı bağlantıları aynı kablo sayesinde yapmanız da buna paralel şekilde mümkün olacaktır.
 • Sinyal kaybı yaşamak oldukça düşük olan bir ihtimaldir.
 • Fiber optik sistemlerde verilerin iletilmesi çok daha nettir. Bünyesinde bulundurduğu sinyallerin iletilme sürecinde ışık kullanılmaktadır. Bu sebeple de herhangi bir telefon görüşmesi yaptığınız zaman, çok daha net bir şekilde konuşabilirsiniz. Sadece telefon görüşmeleri de değil internet de hem daha hızlıdır hem de kesilmemektedir. Sürekli hızlı bir şekilde internet kullanmanız gereken bir işiniz olduğunda, gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.
 • Kurulumunu sağladığınız kabloların üretim aşamasında kaliteli malzemeler kullanıldığı için çok uzun yıllar boyunca sorun çıkmadan kullanım olanağı sağlamaktadır.
 • Sinyal kaybı yok denecek kadar az bir ihtimaldir. Bu sebeple de düşük bir güç kullanılması durumunda bile sorunsuz bir şekilde çalışmaları mümkündür.
 • Kurulan kablolardan elektrik geçmemektedir.

Fiber Optik Sonlandırma Nasıl Yapılır?

Fiber optik sonlandırma nasıl yapılır? adı altında da pek çok soru almaktayız.

Sonlandırma aşamasına gelindiğinde, optik konektörler kullanılmaktadır. Bir diğer kullanılan cihaz ise fusion cihazıdır. Dilerseniz geçici eklem oluşturarak dilerseniz de kalıcı eklem ile sonlandırma mümkündür.

Kullanılan sistemde öncelikle bir inceleme yapılmaktadır.  Daha sonrasında da sıra ölçüm aşamasına gelmektedir. Uç kısmından başlayarak ölçüm yapılır ve daha sonrasında da işaretleme kısmına geçilir.

Kablodan geçen gerilimin de herhangi bir sorun yaşanmaması için azaltılması gerekmektedir. Bu gerilimin azaltılması için önyükleme yapılmaktadır. Sıkı tampon çıkartılır. İlk başta işaretleme yapılan yere kadar kelepçeleme yapılmaktadır. Uygulama aşamasında cam lifine de dikkat edilmelidir. Lifin kırılmaması gerekmektedir. V çentiği kablolardan ustalıkla çıkartılır. Sonrasında da optik temizlenmektedir.

Tamamen çıplak bir yapıda olan fiber sisteme dokunulmaması gerekmektedir. 360 derece çevirim yapılarak fiberin kesilmesi sağlanmaktadır. Tüm işlemlerden sonra hata olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Son kısımda da kilitleme yapılmaktadır.

Fiber Optik Nerelerde Kullanılmaktadır?

Fiber optik kullanımının mümkün olduğu pek çok alan vardır.

 • Askeri haberleşmeyi sağlamak amacıyla kurulan sistemlerde,
 • Trafiğin denetlenmesi için kurulan sistemde,
 • Uçaklarda,
 • Nükleer santrallerde,
 • Havacılıkta,
 • TV sistemlerinin kapalı devre ile çalışanlarında,
 • Verilerin iletiminde

Ve daha pek çok alanda sistem sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.

Sonlandırma kısmında öncelikle dikkat etmeniz gereken, bu alanda uzman olan ve titiz bir şekilde çalışan bir firmayla çalışmaktır. Sistemin her aşaması hassas olduğu için sonlandırma aşamasında da her an hassas şekilde çalışılması gerekmektedir.

Sonlandırma aşamasının yapılması için yapılan ortamın tozsuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda nemli olan bir ortamda da sonlandırma yapılması mümkün olmayacaktır. Sonlandırma aşamasında yüksek teknolojiye sahip olan ekipmanların kullanılması gerekmektedir.

Sonlandırma yaptıktan sonraki adım sinyal kontrolüdür. Bu adımın asla atlanmaması gerekmektedir. Sonlandırma aşamasında kullanılan bazı ekipmanlar vardır. Hemen bu ekipmanların neler olduğundan sizlere bahsedelim.

Fiber optik sonlandırma aşamasında kullanılan ekipmanlardan ilki fiber optik pig taildir. Uygulama aşamasında kabloların uç kısımları için kullanılan bir ekipmandır. Sadece sonlandırma aşamasında değil ara bağlantı yapılmak istendiğinde de kullanımı mümkündür.

Bir diğer araç ise adaptörlerdir. Adaptörler de kabloların uç kısımlar için kullanılmaktadır. Kullanılan her türlü araç gerecin kaliteli olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Sorunsuz bir sonlandırma yapılmasının temelinde her işlemin birbiriyle bağlantılı olması vardır.

Sonlandırma kısmında kabloların ek noktası bulunmaktadır. Ek noktanın korunması için de ek koruyucu olan araçlar kullanılmaktadır. Kabloda sinyali düşürmek istediğinizde optik zayıflatıcı kullanabilirsiniz.

Birbirine ek olarak bağlanan yüzlerce kablonun çoğaltılması aşamasında fiber optik bölücüler kullanılmaktadır. Kablolar oldukça uzun bir şekilde de döşenebilmektedir. Aralarda bazen ek kısımları bağlamak amacıyla kanallar kullanılmaktadır.  Bazı sistemlerde ise kanallar bulunmamaktadır. Tek bir parça halindedirler.

Firmamızla iletişime geçerek alanında en iyi şekilde hizmet veren uzmanlardan hizmet alabilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda irtibat numaralarımız üzerinden dilediğiniz an bize ulaşabilirsiniz.

ANINDA İLETİŞİM

Güvenlik sistemleri alanında hızlı çözümler

Güvenlik sistemleri alanında ürün, hizmetlerimiz ve bilgilendirici haberlerimizi sizlere paylaşırken aklınıza takılan soruları bekliyoruz.

Teklif, projelendirme ve yerinde keşif hizmeti için hemen iletişime geçin.