Yapıpark Tic. Merkezi 35/28

İvedik O.S.B – Ankara

Uydu Sistemleri Hakkında

Toplu yaşamın arttığı günümüzde görsel iletişimi sağlayan cihazların teknolojileri inanılmaz şekilde gelişmiştir. Daha öncesinde kısa mesafeli ve tek kanallı yayınların olduğu televizyonlar şimdilerde çoklu kanallardan dünyayı kapsayan mesafelere dönmüştür.

Görsel ya da ses iletiminde uzun mesafeli yayınların alınması için cihazlar gerekmektedir. Antenler bu işlemi gören en efektif cihazlardır. Ancak şehirleşme ortamında her bir eve bir anten bağlanması evlerimizin çatılarının anten denizine dönmesine neden olacaktır. Bu amaçla geliştirilen TV & uydu santralleri ve sistemleri bu sorunu çözen büyük yardımcılardır.

Bu sistemler toplu yaşam alanlarında, dijital, hd ya da 4K ultra hd yayınlardan ortak şekilde faydalanabilmek amacı ile tek merkezde kurulan ve bu merkezden ilgili yerlere dağıtılarak yayınların alınmasını sağlayan sistemlerdir. Her bir daireye bir sitem yerine ortam sistemlerin paylaşılması amacı ile oluşturulan bu sistemler hem teknolojik olarak yüksek hem de maliyeti düşük sistemler olarak yaşamı kolaylaştırmaktadır.

Cihan Teknoloji olarak yaşamınızı kolaylaştırmak, evinize güvenli ve rahat yaşamanızı sağlamak için hizmetler veriyoruz. Yangın tehlikesinden korunmanız için yangın algılama sistemlerinden, güvenlik için ip kamera ya da yüz tanıma sistemlerine, iletişiminizin kesintisiz olması için data ve iletişim sistemlerine kadar her türlü kolaylığı uygun maliyetler ve yüksek kaliteli malzeme ve çalışma ile sunuyoruz. Konusunda uzman ve profesyonel ekibimiz ile ihtiyacınız olan tüm teknolojiyi ayağınıza getiriyoruz.

Merkezi TV & Uydu Santralleri Ve Sistemleri Nasıl Çalışır?

TV & uydu santralleri ve sistemleri çalışma prensibini anlamak için ilk önce bu sistemi oluşturan malzeme / ekipmanları tanımak gerekir. BU şekilde bu sistemin işleyişi daha anlaşılır olacaktır.

Bu sistemlerin ilk ve temel ekipmanı çanak antenlerdir. Değişik çap ve boyutta olan bu antenler uygudan gelen verileri sistemin bir diğer parçası olan Lnb cihazına iletirler. Santral Lnb (Quadro Lnb) gelen tüm bu verileri toplayarak merkezi bir santrale ulaştırır. Bu veriler sinyal taşıma görevi üstlenen TV uygu kabloları vasıtası ile olur.

Multiswitch yani uydu santrali çanak antenden gelen ve santralde toplanan bu verileri dairelere gönderir. Bu iletişim için gene tv uydu kabloları kullanılır. Bu şekilde her bir daire birbirinden bağımsız olarak istediği yayını kolaylıkla izler. Santralden daireye çekilen tv uydu kablosu da sat prizler aracılığı ile bağlanır. Bu şekilde sistem tamamlanmış olur.

Firmamız yüksek teknolojili sistemleri evinize ya da işyerinize getiriyor. Teknolojiyi yakından izleyerek güncel gelişmeleri takip ediyoruz. Teknik alt yapımızdan kullandığımız malzeme ya da ekipmana kadar her zaman en iyi hizmeti vermek için kendimizi geliştirerek çalışıyoruz.

Multiswichli TV & Uydu Santralleri Ve Sistemleri Nasıl Kullanılır?

Multiswichli cihazların uydu giriş sayıları değişmektedir. Tek veya çift uydu girişli olduğu gibi çoklu girişli cihazlarda vardır. Bu sayede birçok yaşam alanında yerli ya da yabancı radyo kanallarından tv kanallarına seyretme imkânı olur.

Multiswichli TV & uydu santralleri ve sistemleri için kullanılacak binada kaç alıcının olduğu önemlidir. Çünkü cihazın çıkış kapasitesi buna göre seçilmelidir. Mesela bir dairede 3 televizyon olarak düşünülürse daire sayısı ile televizyon sayısı (daire sayısı x 3 şeklinde) çarpılarak o kadar çıkışı olan cihaz seçilmelidir.

Ayrıca kat sayısının yüksek olduğu binalarda da ard arda giriş çıkış yapılabilinen yani kaskad bağlanan cihazlar kullanılmalıdır. Özelikle kat sayısının fazla olduğu otel, toplu konutlar, rezidanslar gibi toplu yaşam alanlarında bu multiswichleri katlarda bulunan televizyon sayılarına göre art arda gelecek şekilde bağlamak gerekir. Bu şekilde daha az kablolu bir sistem oluşturulmuş olur.

Sistemin doğru seçilmesi ve doğru yapılandırılması çok önemlidir. Bu sistemler genel olarak binalar yapılırken yapılır. Kabloların saklanması ve ortada kablo yığını gözükmemesi yanı sıra kullanım kolaylığı açısından gerekli bir durumdur. Bu açıdan iyi bir planlama ile günü kurtaran çözümler yerine geleceği planlayan çözümler düşünülmelidir. Mesela şimdilerde her evde birden fazla televizyon vardır. Sistem her dairede tek televizyon gibi planlandığında sonrasında çok zorluk yaşanabilir.

Neden TV & Uydu Santralleri Ve Sistemleri Tercih Edilmelidir?

Günümüzde sağladığı faydalar sebebi ile birçok toplu yaşam alanında TV & uydu santralleri ve sistemleri tercih edilmektedir. Yerli yabancı birçok TV ve radyo yayınının çoklu dağıtıldığı bu sistemler, daire içerisinde de her bir televizyonun bağımsız olmasını sağlamaktadır. Bu sistemlerin faydalarına kısaca bir göz atarsak neden tercih edilmesi gerektiği daha kolay anlaşılacaktır.

  • Ek bir cihaz olan bağımlılığı ortadan kaldırır. Her bir platformun kendi cihazı vardır. Mesela Dijitürk veya D-Smart platformlarını izlemek için kendi cihazlarını almak gerekir. Bu sistemler bu cihaz ihtiyaçlarını ortadan kaldırır.
  • Bu sistemler dayanıklıdır ve arıza riskleri düşüktür. Merkezi sistemler aralıksız çalışma kapasitesine sahiptir. Arıza riski düşük olmasına rağmen teknik servisleri de hızlı müdahale ederek kesintisiz iletişimi sağlarlar.
  • Çanak anten kirliliğini ortadan kaldırır. Çanak antenler hem görüntü kirliği yapmaları yanında artan çanak anten ağırlığı bina dinamiklerini de bozabilir.
  • Yaşam kalitesini arttırır. Normalde sadece daha az seçenek sunarken merkezi sistemler daha fazla seçenek sunarak, iletişim ağını ve yaşam kalitesini arttırır.
  • Yeni nesil sistemlerde bu tarz merkezi sistemlere internet bağlantısı da yapılmaktadır. Yüksek hızda internet bağlantısı sağlarken ve kota aşımı gibi sorunları da ortadan kaldırır.

Merkezi sistemler farklı şekillerde yapılandırılmaktadır. Projenin uygun yapılandırılması ihtiyaca bağlı olarak geliştirilir. Ancak ileriyi düşünerek projenin başta yapılandırılması hem zaman hem de maliyet açısından önemlidir.

Firma olarak size her zaman en iyi çözümleri sunmak için çalışıyoruz. İhtiyacınız olan hizmetlerimiz için bizi arayabilir ve uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

ANINDA İLETİŞİM

Güvenlik sistemleri alanında hızlı çözümler

Güvenlik sistemleri alanında ürün, hizmetlerimiz ve bilgilendirici haberlerimizi sizlere paylaşırken aklınıza takılan soruları bekliyoruz.

Teklif, projelendirme ve yerinde keşif hizmeti için hemen iletişime geçin.