x-ray cihazı

x-ray cihazı
x-ray cihazı

Giriş çıkış noktalarında metal detektörü olarak kullanılan bu güvenlik sistemi, metropol hayatında sıklıkla rastlanan güvenlik sistemleri arasında yer alıyor. X Ray vasıtası ile çantaların, bagajların içi açılmadan içlerinde ne olduğu görüntüleniyor. Günümüzün en çok kullanılan güvenlik sistemleri arasında yer alan X Ray cihazları ateşli silahlar, tehlikeli maddeler gibi detayları görüntüleyerek tehdidin önüne geçiyor.

100 yıldan daha uzun bir süre önce ilk X-ray görüntülerinin üretilmesinin 11 dakika kadar sürüyordu. Günümüzde bu süre milisaniye kadar. X ışınları 1895'te Wilhelm Conrad Roentgen tarafından keşfedildi. 1896 yılına kadar X-ışınları savaş doktorları tarafından yaralı askerlerin kurşunlarını bulmak için kullanılıyordu. X-ışınları temel olarak 1912 yılına kadar tıp ve diş hekimliğinde kullanıldı.  

Güvenlikte X Ray cihazı havaalanları, adliyeler, hapishaneler veya müzeler gibi güvenli bir bölgeye erişime izin vermeden önce insanları arama uygulamasıdır.  Güvenlik taraması ile taramakta olan kişi arasında fiziksel temas gerektirmeksizin gizli silahları, patlayıcıları veya diğer kaçak bantları tespit etmek mümkündür.

X Ray Cihazı Nasıl Çalışır

Küçük bir dalga boyu ve yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar, çok yüksek bir enerjiye sahip, ancak çok yüksek bir nüfuz gücüne sahip değildir. Farklı malzemeler tarafından emilen X-ışını enerjisi miktarı, X-ışınları bunlardan geçirildiğinde farklı olur Bu nedenle, iletilen ışınların yoğunluğu bize nesnenin materyali hakkında fikir verir. Yansıtılan dalgalar farklı malzemelerden yansıtıldığında farklı bir yoğunluğa da sahiptir.

Bagaj tarayıcıları bu teknolojiyi kullanır. Bagajın içine girdiğinde, tarayıcının bir tarafı X-ışınlarını serbest bırakır. Bu X ışınları oradan geçer ve X ışınlarının enerjisinin bir kısmı çeşitli nesneler tarafından absorbe edilir.  Boş alanlar X ışınlarını engellemez ve dalgalar yoğunlukta herhangi bir değişiklik olmadan geçer. Bu dalgalar daha sonra plaka benzeri detektöre çarpar. 

İkinci dedektöre çarpmadan önce, iki dedektör arasındaki malzeme düşük enerjili dalgaları bloke eder.  Böylece sadece yüksek enerjili dalgalar ikinci plakaya çarpabilir. Bu plakaların çıktıları karşılaştırılır ve bu da çanta içindeki çeşitli nesnelerin malzemelerini bilmemize yardımcı olur.

Sadece şekilleri değil, aynı zamanda çantaların içindeki nesnelerin malzemelerini farklı renklerle temsil ederek tanımlar. Metal veya cam gibi daha yoğun malzemeler daha koyu renklerle, yiyecek ve kumaş vb ise daha açık renklerle temsil edilir.

X Ray Cihazlarının Güvenlik Teknolojilerindeki Yeri

X ışınlarının güvenlik amacıyla kullanılması çok büyük değişikliliklere neden olmuştur. İnsanların ve eşyaların tam olarak araştırılabilmesini sağlayan bu cihazlar olası suç girişimlerini engeller. Kamusal alanlarda, insanların yoğun olarak giriş çıkış yaptığı yerlerde X Ray cihazı sayesinde güvenliği tehdit eden her türlü girişim önlenebilir.

Güvenlik teknolojilerinde en gelişmiş teknolojilerinden biri olarak toplumsal güvenlik sorunlarına çözüm olur.  Özellikle güvenliğin hat safhada olması gereken kritik bölgelerde bu cihazlar üstün güvenlik önlemleri alınmasını sağlar. Günümüzde alışveriş merkezlerinden şirket giriş çıkışlarına kadar her yede bu cihazlardan yararlanılmaktadır.

Teknolojinin güvenlik alanındaki en etkili yansımalarından biri olan X Ray cihazı tehlikeleri durumları binaya giriş yapılmadan önce tespit eder. Bu cihazlar dünya genelinde gerçekleşmesi olası olan birçok güvenlik sorununu önlemektedir. Cihan Teknoloji olarak güvenlik teknolojilerinde en üst düzeydeki cihaz olanaklarına kolay ulaşmanızı sağlıyoruz. En kritik bölgelerde kullanılan üst düzey cihazlar sitemizde yer alıyor. Güvenlik ihtiyacına göre ne tür bir taramaya ihtiyaç duyuyorsanız buna göre cihaz seçimi yapabilirsiniz. Bazı alanlarda sadece bagaj taraması bazı alanlarda ise insan taraması da gerekebiliyor.

Son Teknoloji X Ray Cihazları

Teknoloji günden güne çok daha farklı boyutlarda ilerliyor. Güvenlik teknolojilerinde de son gelişmeleri takip ederek güvenlik sistemi seçimi yapmak gerekiyor. Güvenlik teknolojilerinde deneyimli bir firma olarak son teknoloji sistemleri sunuyoruz. Güvenlik taramaları için en iyi görüntüm kalitesi ve tespit yeteneğine sahip olan cihazları sitemizden inceleyebilirsiniz. Son teknoloji X Ray cihazlarında olması gereken özellikleri keşfederek daha iyi seçim yapabilirsiniz:

 • Acil durum anahtarı,
 • Koruyucu film ve kurşun perde,
 • Dinamik resim değiştirme özelliği,
 • Paket rafı,
 • Maksimum kapasite,
 • Alan ve etki tanımı,
 • Monitör özellikleri,
 • Ebatlar ve ağırlık,
 • Radyasyon sızıntı oranı,
 • Güç tüketimi,
 • Gürültü oranı,
 • Yalıtım sıvısı soğutma sistemi, şeklindedir.

Tüm bu özelliklerde en yüksek kalite standartlarını karşılayan cihazları firmamızın ürünleri arasında bulabilirsiniz.

X Ray Güvenlik Tarayıcılarıyla Güvenliğinizi Yükseltin

Bir X Ray tarayıcı gelen mektuplarınızı, paketlerinizi ve bagajınızı tarayarak ve tespit ederek personelinizi ve işinizi koruyacaktır. Tarayıcının tespit ettiği tehditler şöyle:

 • Patlayıcı maddeler,
 • Kimyasal ve biyolojik tehditler,
 • Silahlar,
 • İlaçlar,
 • Kötü amaçlı postalar içindir.

Özel gereksinimlerinize bağlı olarak, herhangi bir alana kolayca sığabilecek dolap tarayıcıları ve daha yüksek hacimlerde / boyutlarda gelen postalar için daha büyük konveyör tarayıcıları dâhil olmak üzere çeşitli çözümler sunuyoruz.   

Firmamız uzman mühendislerle kurulum,  tam operatör eğitimi, görüntü analizi ve cihaz algılama eğitimi ve bakım konusunda yardım sağlayacaktır. Firmamızın ürünleri uluslararası güvenlik standartlarına tam olarak uygundur. Şüpheli durumlardan kaynaklanan tehdit, tek bir endüstri veya sektöre özel değildir. 

Olası bir tehdit birçok farklı şekilde olabilir ve personelinize veya kurumunuza yönelik tehditleri belirleme olanağına sahip olmak oldukça önemlidir.  Akıllıca gizlenmiş tehditler kapıdan geçerse yıkıcı sonuçları yaratabilir. Örnek olarak, malzeme hafif olduğunda ve tespit edilmesinin çok zor olduğunda X ray cihazı bunu tespit edebilir. Tehdit doğru şekilde ele alınmadığı takdirde işinizin çalışmasını da bozabilir; Mülkünüzün boşaltılması veya kurum imajına zarar verilmesi sonucu gelir kaybına neden olabilir. Firmamız bu tür yıkıcı sonuçlarla karşılaşmamanız için son teknoloji güvenlik çözümlerini uygulamanızı sağlıyor.

Web Tasarım