Yapıpark Tic. Merkezi 35/28

İvedik O.S.B – Ankara

Güvenlik Kameralarının özellikleri WDR

Kamera Özellikli Vurgu – WDR (Geniş Dinamik Aralık)

Video Güvenlik Kameralarında Geniş Dinamik Aralık (WDR) özelliği, güvenlik kameralarının en önemli imaj iyileştirmelerinden biridir ve günümüzde video gözetleme sektöründe gördüğümüz yüksek çözünürlüklü kameraların evrimidir. WDR, bir kamera cam kapıya veya pencereye yönlendirildiğinde olduğu gibi zıt ışık düzeylerini görme kabiliyetidir; arka plan farklı seviyelerde güneşle yıkanır. WDR, (fov’da) görüntülenen geniş alanda aynı anda çok parlak ve çok karanlık alanlar olduğunda, aydınlatma yoğunluğu (FOV’da) o görüntülenen geniş alanda değiştiğinde net görüntüler sağlamaya yöneliktir. WDR, nesneyi çevreleyen yoğun aydınlatma görüntüsünü düzeltir ve görüntüdeki özellikleri ve şekilleri ayırt etme yeteneğini geliştirir.  

  WDR kameralarda varsayılan ayar etkinleştirildiğinde kesin olarak arada ki netlik farkını anlayabiliriz. Sistem tepkisi, alanın görünümünün (FOV) tüm alanlarındaki ayrıntılar parlak bir resim olarak görülür.

 Müşteri, önce yüksek çözünürlüklü 1080p kameraların avantajını görüyor ve bunun harika bir resim olduğuna inanıyor; ancak WDR etkinleştirildikten sonra ve ortaya çıkan görüntüyü gördüklerinde, yüksek çözünürlüklü kameranın netliği ve parlaklığını görebilirsiniz.

  Güvenlik video uygulamalarının, kontrol edilemeyen çeşitli aydınlatma durumları vardır, bu nedenle uygun kamera seçiminde, görüntü alanının genişliğine göre kamera seçimi yapmak kritik önem taşır. 

Birçok video güvenlik durumunda, zıt renk alanlarına sahip ve WDR dışındaki standart bir kamera tarafından etkili bir şekilde yönetilemeyen bir yer bir alan olabilir. WDR olmadan 1080p güzel bir kamera yerleştirdiğiniz zaman, ters açıyla yerleştirdiğiniz bir kamera güneşi karşısına alacağından yüksek çözünürlüklü bir görüntü olacaktır yani görüntü net olmayacaktır. 

Gerçek WDR-Yazılım WDR – Dijital WDR (D-WDR), karanlık alanları arttırmak için gama (γ) değerini ayarlayarak görüntü kalitesini optimize eden yazılım tabanlı bir tekniktir.
Gerçek WDR, karanlık bölgedeki ayrıntıları elde etmek içindir. 
WDR, tüm kamera konumlarından en çok fayda sağlayacak bir özelliktir ve kritik alanları kapsayan herhangi bir dış mekan kamerası için bir gereklilik olmalıdır.

Genellikle bütün HAIKON IP PTZ Kameralarda, HAIKON DOME Kameralarda, HAIKON IP BOX/BULLET Kameralarda WDR özelliği bulunmaktadır. 

ANINDA İLETİŞİM

Güvenlik sistemleri alanında hızlı çözümler

Güvenlik sistemleri alanında ürün, hizmetlerimiz ve bilgilendirici haberlerimizi sizlere paylaşırken aklınıza takılan soruları bekliyoruz.

Teklif, projelendirme ve yerinde keşif hizmeti için hemen iletişime geçin.