Yapıpark Tic. Merkezi 35/28

İvedik O.S.B – Ankara

Plaka okuma sistemleri kamera kullanılarak araç görüntüsü elde etme aşamasında, plakayı daha nitelikli bir şekilde incelemek ve istenilen bilgiye ulaşmak için kullanılan sistemdir.

Satın almak istediğiniz zaman, sistemi kullanmak istediğiniz yeri en iyi şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Sistem sayesinde farklı şekillerde plakaların okunması mümkün olmaktadır.

 • Herhangi bir uzaklıktan seçebilen,
 • Hızını farklı bir şekilde ayarlayabilen,
 • Ortamın ışığından etkilenmeyen

Sistemlerin seçilmesi önemlidir. Okuma sistemi kullanarak sadece tek bir plaka değil birden daha fazla okuma da sağlamanız mümkündür. Böylece işleri de hızlandırmanız mümkün olacaktır.

Üretilen kameralardan bazılarına daha sonrasında okuma yapabilmesi için özellikler de tanımlanır ancak kamera açısından performansını etkilemesi mümkündür. Hazırda bulunan bir kamera oynama yaptığınız zaman, plaka okuyan bir uygulamaya göre daha uygun ücretler ödersiniz ancak bu kameralar hava karanlık olduğu zaman çalışmamaktadır. Diğer yandan araçlar hızlı olduğu zaman da sorun çıkmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi

Plaka tanıma sistemi kullanmak istediğiniz zaman, dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bu noktada hem beklentilerinizi karşılayacak hem de bütçenizi sarsmayacak, iyi performanslı bir  sisteme ihtiyacınız bulunmaktadır.

Sistem kurduğunuz zaman amaç tanınmasını istediğiniz plakaları tanımaktır. Daha sonrasında da elde edilmek istenen her türlü bilgi kaydedilmektedir.

 • Tanıma sistemine giren her türlü aracın plakasına ait olan bilgiler,
 • Aracın alt kısmında bulunan kontrol sonuçlarının neler olduğu,
 • Tanınmak istenen aracın her türlü görüntüsü,
 • Giriş ile ilgili bilgiler,
 • Çıkış ile ilgili bilgiler

Gibi her türlü bilginin toplanması mümkün olmaktadır. Herhangi bir alana bir aracın girmesini istemiyor olabilirsiniz. Araçların bazıları çalıntı olabilir ve onların tespit edilmesini istiyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada bir tanıma sistemi size her konuda yardım sağlayacaktır. Sizlere bu noktada veri tabanının ne kadar çok faydası olduğunu göreceksiniz.

Kurulmuş olan tanıma sistemi, ortak olan veri tabanı şeklinde çalışmaktaysa, güvenliğin de üst düzeye çıktığını söylememiz mümkün olacaktır. Yüksek performans sağlayan veri tabanı, tehlikeli bir durum söz konusu olduğunda, görevlilere de otomatik bir şekilde haber vermektedir. Bu sebeple tanınma sistemlerinin özellikle de ortak olan bir veri tabanına ihtiyacı bulunmaktadır.

Plaka Tanıma Kamerası

Plaka tanıma kamerası demek, her türlü sorunun çözülmesinin ana kaynağı demektir. İyi bir görüntü kalitesine sahip olmayan bir kamera, sistemin tamamen gereksiz şekilde kurulduğu anlamına gelmektedir.

Edinmek istediğiniz her türlü veri, kurulmuş olan sistemle veri tabanına aktarılır ancak bu noktada en doğru şekilde bilgi almak için görüntünün net olması gerekmektedir. Kameranın görüntüsünün net olmadığı bir durum düşünelim. Ne kadar yakından görüntü alınırsa alınsın, doğruluğu kesin olmayacaktır.

Doğru bir görüntü alınmaması demek, güvenlik amacıyla verilen alarmın da hatalı bir şekilde verilmesi demektir. Aynı zamanda takip gerçekleştirmek istediğiniz zaman da yanlış araç üzerinden gerçekleştirmiş olursunuz.

Hem çözünürlüğü yüksek olan hem de görüntü formatı esnasında sorun yaratmayan kameralar gerekmektedir.

 • Analog SD,
 • HD-SDI,
 • HD-TVI

Gibi formatların sık kullanılan formatlar olduğunu söyleyebiliriz. Seçim yapma aşamasında her türlü unsuru göz önünde bulundurduğunuz zaman, sonrasında da bir sorun yaşamanız mümkün olmayacaktır.

Okuyucu bir sistem için görüntü kalitelerini en iyi şekilde inceleyip doğru bir karar vermelisiniz. Böylece daha sonrasında yaşanabilecek olan her türlü sorunun da önüne geçmiş olursunuz.

Plaka Tanıma

Plaka tanıma aşamasında dikkat etmeniz gereken şeyler tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Sistemi nereye kuracaksınız? Seçtiğiniz bölge oldukça önemlidir. Tanıma yapmak için seçtiğiniz mesafenin de uygun olması gerekmektedir. Kurulma aşamasında açıların doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.

Herhangi bir takip işlemi gerçekleştirmek istediğinizde, yanlış bir kurulum olduğunda sistemin tamamen boşuna kurulduğunu fark edebilirsiniz. Yanlış veya uzak olan bir açı demek, elde edilen görüntünün net olmaması, seçilememesi demektir. Uzak olan görüntülerin sisteminiz tarafından tanımlanması da mümkün olmayacaktır.

Uzak bir mesafeye bir kurulum gerçekleştirdiğiniz zaman da, kullanmış olduğunuz kameranın görüntü çözünürlüğünün yüksek olması gerekmektedir. Tüm aşamalar birbiriyle paralel şekilde ilerlemektedir. Kameranın görüş açısını doğru bir şekilde hesapladığınız zaman, elde edilen görüntülerin de oldukça net ve kaliteli olduklarını görebilirsiniz.

Kurmuş olduğunuz ortamın mesafesi ne kadar önemliyse aydınlatma kısmı da o kadar önemlidir. Kameradan bakılarak tanımlama yapılması için, plakaya doğru bir aydınlatma gerekmektedir.

Yeterince ışık almayan bir kameranın net bir görüntü vermesi mümkün değildir. Ortamda bulunan ışık tam olarak aydınlatma sağlamadığında, ıslak zeminlerden tanımlama yapmak istediğiniz plakaya ışık yansıdığında, plakada bulunan renklerin ve yazıların yeterince net olmadığı bir durumda, doğru bir veri elde etmeniz de zordur.

Hızlı bir şekilde hareket halinde olan bir aracın plakasını tanımlamak istediğiniz zaman, yeterince aydınlatılmamış olan bir ortam, size istediğiniz bilgiyi vermeyecektir. Bu sebeple sistemi kurma kısmında ortamın analizinin de en doğru şekilde yapılması önemlidir.

Plaka Okuma Sistemi

Plaka okuma sistemi uygulama aşamasında öncelikle hangi aracı takip ediyorsanız, aracın birkaç görüntüsünü almaktadır. Bu görüntülerin de farklı açılardan işlenmesi gerekmektedir. Ara birimler bu kısımla ilgilenmektedir.

Hareket halinde olan bir şeyin görüntüsünü yakalamaya çalıştığımızda, çoğu zaman bulanık olan görüntüler elde etmemiz mümkün olacaktır. Bulanık bir görüntü  demek, görüntü üzerinde çeşitli ayarların yapılması demektir.

Herhangi bir kısımda ayarlama yapmanız için, tek bir görüntü yeterli olmayacaktır. Birden fazla görüntü olduğunda çok daha iyi bir tanımlama işlemi gerçekleşir. Kullanmış olduğunuz kameralarınızın görüntü alma hızlarıyla hareket halinde olan araçların hızları birbiriyle doğru orantılı olduğunda etkili sonuçlar almak da mümkün olmaktadır.

Bazı durumlarda birden fazla plaka okunması gerekebilmektedir. Bu noktada da kameraların her türlü görüş açısı en iyi şekilde hesaplanmalıdır. Kullanım amacınıza göre kamera yerleştirebilirsiniz.

Plaka Tanıma Sistemi Fiyatları

Plaka tanıma sistemi fiyatları oldukça merak edilen konulardan biridir. Kurmuş olduğunuz sistem sayesinde ekstra güvenlik sağlamanız mümkün olmaktadır. Bu sebeple de belirli olan standartların altına düşmemeniz önemlidir.

Fiyatların belirlenme aşamasında etkili olan bazı unsurlar bulunmaktadır. Kurulan sistemlerin özellikleri birbirinden farklı olacaktır. Her farklı özellik de fiyata yansıyacaktır. Okuma sistemi kurulma aşamasında kullanılan kameraların görüntü kalitesi fiyata etki eder. Daha yüksek çözünürlüğe sahip olan, daha net görüntü almanızı sağlayan, ışığı doğru bir şekilde dağıtan kameraların, istediğiniz şeyi elde etmenizde size oldukça büyük faydası dokunacaktır. Daha düşük çözünürlüğe sahip olan kameralar daha uygundur.

Her sistem plakaları farklı şekilde okuyabilir. Bu da fiyatlar yansımaktadır. Sistemin mobille uyumlu olup olmaması, kurduğunuz veri tabanıyla bağlantı kurma aşaması gibi her türlü özellik, fiyatlandırma kısmında önemlidir.

Kullanım amacınıza göre farklı bir tanıma sistemi seçebilirsiniz. Daha küçük alanlar için daha fazla kameraya ihtiyaç yoktur ancak çok büyük bir alana bu sistemi kurmak istediğinizde, her türlü açıyı yakalamanız gerekeceği için daha fazla ücret ödersiniz.

Her türlü plakanın okunmasını sağlamak, veri tabanlarına aktarımda sorun yaşamamak, görüntüsü net olan görsellerden faydalanmak için dilediğiniz zaman firmamızla iletişime geçmeniz mümkündür. Bu noktada sizlere gereken her türlü desteği sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

ANINDA İLETİŞİM

Güvenlik sistemleri alanında hızlı çözümler

Güvenlik sistemleri alanında ürün, hizmetlerimiz ve bilgilendirici haberlerimizi sizlere paylaşırken aklınıza takılan soruları bekliyoruz.

Teklif, projelendirme ve yerinde keşif hizmeti için hemen iletişime geçin.